Грип птиці - гостра контагіозна вірусна інфекція птахів, яка характеризується загальним пригніченням, набряками, ураженням респіраторних органів та шлунково-кишкового тракту. До грипу сприйнятлива домашня, синантропна та дика перелітна птиця. Основними переносниками та джерелом розповсюдження інфекції є перелітні водоплавні птахи.
Грип птиці відноситься до транскордонних захворювань, тих, які неможливо зупинити обмеживши переміщення товарів через кордон, оскільки основним фактором поширення є інфікована дика перелітна птиця.
З метою запобігання виникнення захворювання власники птиці повинні знати:1. Джерелом інфекції є хвора і перехворіла птиця, а також водоплавна птиця без клінічних ознак захворювання. Дикі качки, крячки, лебеді, чайки та інші види перелітної птиці є переносниками та природним резервуаром інфекції. Інфікування птиці відбувається в основному повітряно-крапельним шляхом. Тому домашня птиця повинна утримуватися в закритому приміщені, що запобігає її контакту з дикою фауною.2. Факторами передачі збудника є інфіковані корми, інкубаційні яйця, для запобігання занесення вірусу грипу до власного господарства необхідно купувати корми, молодняк та інкубаційні яйця в офіційній торгівельній мережі за наявності супровідних документів.3. Збудник грипу може передаватися через м'ясо інфікованої птиці тому Марганецьке управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області застерігає мешканців від купівлі м’яса птиці та яєць в місцях стихійної торгівлі. Ці продукти потрібно купувати тільки на ринках та у торгівельній мережі району.Власники особистих селянських господарств, діяльність яких пов'язана з утриманням птиці, зобов'язані:- надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини;- виконувати вказівки спеціалістів ветеринарної медицини та проводити ветеринарно-санітарні заходи з профілактики та боротьби з грипом птиці; - здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;- повідомляти спеціалістів ветеринарної медицини про всі випадки загибелі птиці або про не властиву їм поведінку; - притримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території);- утримувати різних види птахів окремо;
виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними, і синантропними птахами;
- проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території;
- проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
- дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках і т.п.).
- не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці,
до прибуття спеціалістів ветеринарної медицини ізолювати підозрілу на захворювання птицю.
Лікування високопатогенного пташиного грипу не розроблено!!!