Додаток
до рішення міської ради
№ 12 - 1/І
від « 01 » грудня 2020 р.
Регламент Марганецької міської ради Нікопольського району Дніпропетровської області І скликання (далі – міська рада) встановлює порядок скликання сесії міської ради, підготовки і розгляду нею рішень про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії, її органів, організацію роботи, підготовку та ведення пленарних засідань, розгляд та прийняття рішень.
РОЗДІЛ І.
Загальні положення
Стаття 1. Марганецька міська рада, як представницький орган місцевого самоврядування, здійснює свою діяльність у відповідності з Конституцією України, Виборчим Кодексом України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Доступ до публічної інформації» та іншого чинного законодавства України, виходячи з інтересів територіальної громади, забезпечує вирішення на своїй території питань місцевого значення в поєднанні з реалізацією державної політики.
Стаття 2. Міська рада складається з депутатів, які обираються населенням міста на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Термін повноважень міської ради І скликання починається з моменту проголошення результатів реєстрації міською виборчою комісією на пленарному засіданні І сесії міської ради і припиняється в день початку роботи першої сесії новообраної ради згідно чинного законодавства.
Стаття 3. Повноваження і гарантії депутатів міської ради розповсюджуються на міського голову.
Стаття 4. Міська рада вважається правомочною за умови обрання не менш двох третин депутатів від загального складу ради.
Загальний склад міської ради – це кількісний склад депутатів ради, визначений відповідно до Виборчого Кодексу України і складає в Марганецькій міській раді І скликання 34 депутата.
Стаття 5. Міська рада є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, рахунки в установах банків України, розпоряджається належним їй майном.
Стаття 6. Міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні акти у формі рішень, які є обов'язковими для виконання всіма розташованими на території міста органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями незалежно від форм власності, посадовцями, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на території міста.
Рішення міської ради не повинні суперечити Конституції України і чинному законодавству.
Стаття 7. При неможливості прийняття рішень без додаткових пояснень міський голова або секретар міської ради, у випадках передбачених законодавством, мають право запросити на пленарне засідання ради або постійних комісій ради керівників чи спеціалістів, розташованих або зареєстрованих на території міста підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, явка котрих на пленарне засідання ради або постійних комісій обов’язкова.
Стаття 8. Принцип гласності у діяльності міської ради забезпечується систематичним інформуванням населення про свою діяльність шляхом регулярних звітів і виступів міського голови і депутатів ради на громадських слуханнях, в трудових колективах і за місцем проживання громадян, а також через засоби масової інформації не менше одного разу на рік, або у порядку визначеному радою.
Стаття 9. Даний Регламент набуває чинності після його затвердження на пленарному засіданні міської ради.
Зміни, доповнення і уточнення в Регламент вносяться за ініціативою міського голови, секретаря міської ради, депутатів, постійних комісій, а також у разі прийняття нових законодавчих актів України, що стосується положення цього Регламенту, вони розглядаються і приймаються на пленарних засіданнях ради.
РОЗДІЛ ІІ.
Сесії міської ради
Стаття 10. Міська рада проводить свою роботу сесійно. Сесії міської ради складаються з пленарних засідань ради і засідань постійних комісій ради.
На сесіях забезпечується колективне і вільне обговорення питань, вироблення основних напрямів в роботі і прийняття відповідних рішень.
Мова засідань міської ради, її органів, мова виступів, актів, документації визначається Законом України «Про засади державної мовної політики».
Стаття 11. Міська рада правомочна розглядати і вирішувати на сесіях будь-які питання, віднесені до її компетенції чинним законодавством. Питання, перераховані у ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є виключною компетенцією міської ради.
Стаття 12. Сесії міської ради скликаються в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності – не рідше ніж один раз на місяць та проводяться у залі засідань виконкому міської ради (м. Марганець, вул. Єдності, 29-а, І поверх).
Стаття 13. Примірні терміни проведення сесій і основні питання, що вносяться на розгляд пленарних засідань ради, визначаються планом роботи ради.
Плани роботи затверджуються міською радою на півріччя.
Стаття 14. Пленарні засідання міської ради скликаються:
– міським головою;
– секретарем міської ради за дорученням міського голови (у разі його відсутності), а також у випадках:
- Якщо сесія не скликається міським головою в терміни, передбачені Законом і ст.13 цього Регламенту.
- Немотивованої відмови міського голови скликати сесію в двотижневий строк після надходження пропозицій від однієї третини депутатів від загального складу ради, виконкому міськради (п. 7 ст. 46 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні").
- Однією третиною депутатів від загального складу ради у випадку, якщо міський голова або секретар міськради не скликають сесію по їх вимозі в двотижневий термін після подачі пропозицій, оформлених відповідно до ст. 19 цього Регламенту.
Стаття 15. Рішення про скликання пленарного засідання сесії ради міським головою або секретарем міської ради оформляються у вигляді розпорядження.
Проєкт розпорядження міського голови про скликання чергової сесії міської ради оприлюднюється на офіційному вебсайті Марганецької міської ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Розпорядження про скликання чергової сесії доводяться до відома депутатів (за телефоном і ЗМІ) і населення міста (через ЗМІ) не пізніше, як за 10 днів до початку пленарного засідання, а у виняткових випадках не пізніше, як за день до його проведення із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд міської ради.
У разі виникнення надзвичайних ситуацій, про скликання такої сесії ради доводиться до відома депутатів не пізніш, як за 3 (три) години до початку сесії, із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань (питання), які передбачається внести на розгляд ради.
У разі немотивованої відмови міського голови або неможливості його скликати сесію міської ради, сесія скликається секретарем міської ради.
Проєкти порядку денного, рішень міської ради надаються депутатам в паперовому вигляді, або надсилаються в електронному вигляді не пізніше як за 10 днів.
Стаття 16. Для вирішення невідкладних питань можуть скликатися позачергові сесії, які скликаються міським головою за своєю ініціативою або за пропозицією постійної комісії ради, виконавчого комітету ради, а також однієї третини депутатів від загального складу ради.
Пропозиції з переліком про скликання позачергової сесії подаються в письмовій формі на ім'я міського голови, які пропонується обговорити з обґрунтуванням необхідності її скликання і проєктами відповідних рішень.
Матеріали позачергової сесії готують ініціатори її скликання і представляють депутатам до початку сесії.
Стаття 17. У разі скликання пленарного засідання міської ради в порядку, передбаченому п.3 статті 14 даного Регламенту, група депутатів в кількості не менше однієї третини від загального складу ради оформляє своє рішення, яке підписує кожний з цього числа депутатів до якого додається мотивована, обґрунтована пояснювальна записка про необхідність проведення позачергової сесії.
Рішення про скликання пленарного засідання позачергової сесії доводиться до депутатів в порядку і терміни, передбачені в ст. 15 даного Регламенту.
Стаття 18. В засіданнях ради можуть брати участь народні депутати України, депутати обласної ради, а також представники державних органів, представники територіальної громади.
У разі потреби міська рада може прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання.
Стаття 19. Питання на розгляд пленарних засідань міськради і проєкти рішень по них вносяться за пропозицією:
– міського голови;
– секретаря міської ради;
– постійних і тимчасових контрольних комісій ради;
– депутатів міської ради;
– виконавчого комітету міської ради;
– загальних зборів громадян.
Постійна депутатська комісія з питань регламенту, депутатської діяльності, етики та протидії корупції, законності та правопорядку, захисту прав та законних інтересів громадян та співпраці зі ЗМІ здійснює розподіл проєктів рішень і питань для включення до порядку денного та розгляд на пленарних засідань міськради між постійними депутатськими комісіями, які готують висновки та рекомендації.
У разі, якщо постійна депутатська комісія не збирається для попереднього розгляду питань у встановлений законодавством термін, рішення про включення до порядку денного питань та проєктів рішень приймається міським головою за поданням секретаря Марганецької міської ради та секретаріату.
РОЗДІЛ ІІI
Порядок підготовки, оформлення, розгляду проєктів рішень та прийняття рішень міської ради.
Стаття 20. Основні етапи підготовки та проведення пленарних засідань міської ради:
– оформлення та друкування проєктів рішень;
– їх узгодження зі спеціалістами;
– розгляд на профільних депутатських комісіях проєктів рішень;
– розгляд на спільному засіданні депутатських комісій міської ради проєктів рішень;
– розгляд на пленарному засіданні міської ради проєктів рішень.
Виконавці готують проєкти рішень міської ради, друкують та узгоджують зі спеціалістами. Узгодження проєктів – один із засобів їх попереднього розгляду та оцінки. Якщо у спеціаліста є особлива думка по запропонованому проєкту рішення, він викладає її письмово за своїм підписом. Проєкти рішень обов’язково візуються:
– виконавцем, який підготував проєкт рішення;
– головою профільної депутатської комісії;
– секретарем міської ради;
– завідувачем юридичним відділом.
При необхідності проєкт візують: заступники міського голови (згідно з розподілом обов’язків), начальник фінансового управління, інші керівники та спеціалісти (при згоді профільної комісії).
Питання щодо затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради, керуючого справами виконавчого комітету, членів виконавчого комітету міської ради розглядаються міською радою за пропозицією міського голови та приймається більшістю голосів від загального складу ради відкритим або таємним голосуванням, відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» КЗпПУ.
Підготовлені та узгодженні проєкти рішень з 34 копіями по кожному проєкту рішення передаються до міської ради для попереднього обговорення у відповідних комісіях ради. Одночасно до міської ради передаються проєкти наданих рішень в електронному вигляді для формування електронної бази даних документів міської ради. До проєкту залучаються довідкові матеріали (схеми, довідки, таблиці, заяви, плани земельних ділянок, погодження та інші необхідні документи).
Проєкти рішень, які надійшли до міської ради до прийняття рішення про скликання чергового пленарного засідання міської ради, включаються до проєкту порядку денного чергової сесії.
Проєкти рішень, наданих пізніше, включаються до проєкту порядку денного наступного засідання міської ради.
Проєкти рішень надаються депутатам не пізніше як за 10 днів до початку сесії.
Повідомлення депутатів про проведення засідань постійних депутатських комісій відбувається не пізніше ніж за 3 дні до засідання комісії.
Засідання депутатських комісій проводяться до початку пленарного засідання не пізніше як за 5 днів до початку пленарного засідання та оформлюються протоколом, який передається сектору забезпечення діяльності ради.
За результатами розгляду проєктів рішень на профільних депутатських комісіях та прийнятих комісією рішень готується письмовий висновок по кожному проєкту окремо, який додається до проєкту рішення.
Висновки постійної профільної депутатської комісії оголошуються головою комісії на пленарному засіданні міської ради під час обговорення даного проєкту рішення.
Матеріали з питань, які пропонуються для обговорення міською радою, надаються виконавцями, що підготували проєкт рішення до сектору забезпечення діяльності ради не пізніш за термін, встановлений чинним законодавством.
У випадках, коли рішення виносяться з голосу депутатами міської ради, проєкт рішення розглядається на профільних депутатських комісіях і візується головою профільних депутатських комісій та секретарем міської ради.
Проєкти рішень, які підлягають оприлюдненню згідно вимог ч. 1 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та заплановані для розгляду на черговому пленарному засіданні Марганецької міської ради, оприлюднюються відповідними розробниками на офіційному вебсайті Марганецької міської ради.
Постійна депутатська комісія приймає рішення про включення розглянутого ними проєкту рішення до порядку денного засідання міської ради.
Стаття 21. Проєкти рішень міської ради з додатком усіх необхідних документів підлягають обов'язковому узгодженню посадовцями, що брали участь в підготовці.
При необхідності, в візировку проєкту рішення включаються інші органи місцевого самоврядування, керівники відділів, управлінь міської ради, підприємств і організацій, чиї інтереси зачіпаються відповідним рішенням (за рішенням постійної депутатської комісії).
У разі незгоди з проєктом рішення, зауваження, доповнення до нього, висловлюються в письмовій формі та додаються до проєкту рішення.
Проєкти рішень можуть бути підготовлені окремими депутатами, групами депутатів, постійними і тимчасовими комісіями, виконкомом міськради, його відділами, управліннями.
Депутати або групи депутатів, постійні комісії мають право вносити на розгляд ради альтернативні проєкти рішень.
Стаття 22. Пропозиції до проєкту порядку денного пленарних засідань ради разом з необхідними документами (проєкт рішення, пояснювальна записка, висновки постійної комісії, узгодження) вносяться через сектор забезпечення діяльності ради не пізніш за термін, встановлений чинним законодавством.
Міський голова, а у разі його відсутності секретар міської ради, розглядає пропозиції, що надійшли від постійних депутатських комісій та на підставі їх висновків формує порядок денний.
Стаття 23. При підготовці проєктів рішень міської ради виконавці (розробники) дотримуються наступних правил:
– текст рішення повинен бути коротким, чітко сформульованим;
– проєкт рішення супроводжується мотивованою запискою щодо необхідності прийняття рішення;
– проєкти рішень в обов’язковому порядку в вирішальній частині містять пункти, що передбачають: контрольні завдання та доручення з вказівкою термінів виконання та на який відділ (управління) покладається координація роботи по виконанню рішення.
Стаття 24. За рішенням сесії до порядку денного можуть вноситися додаткові питання, що вимагають термінового розгляду.
Стаття 25. Порядок денний, порядок роботи і послідовність розгляду питань на пленарному засіданні затверджуються радою.
Стаття 26. Сесія ради є правомочною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
У разі відсутності необхідного числа депутатів проведення пленарного засідання переноситься головуючим на інший час.
Стаття 27. Кворум, необхідний для відкриття пленарного засідання, визначається за наслідками реєстрації депутатів, яка проводиться секретаріатом і починається за 15 хвилин до відкриття засідання.
Стаття 28. Пленарні засідання міської ради починаються о 10.00 і закінчуються не пізніше 17.00 з перервою на обід (1 година) з 13.00 до 14.00 год. Через кожні 1,5 години роботи встановлюються перерви до 10 хв.
Головуючий може самостійно продовжити пленарне засідання, але не більш ніж на 15 хвилин.
За рішенням ради може бути встановлений інший порядок роботи.
Стаття 29. На пленарних засіданнях міської ради встановлюється наступний регламент:
– для доповідей до 20 хв., для співдоповідей до 10 хв.;
– для дебатів окремо встановлюється гранична тривалість, виходячи з кількості записаних;
– для виступу в дебатах до 5 хв.;
– для повторного виступу до 2 хв;
– для внесення депутатського запиту до 5 хв.;
– для обговорення і прийняття рішення по депутатському запиту до 10 хв.;
– для обговорення і затвердження порядку денного сесії до 20 хв.;
– для виступу за процедурою і мотивами голосування до 1 хв.
Загальний час, що відводиться для повідомлень і заяв до 10 хв.
Дебати за заявами і повідомленнями, як правило, не відкриваються.
За рішенням сесії може бути встановлений інший регламент роботи. Рішення про це приймається простою більшістю голосів.
Стаття 30. Пленарне засідання відкриває і веде міській голова, в його відсутність секретар міської ради. У випадках, передбачених п. 3 ст. 14 даного Регламенту, відкриває засідання за дорученням групи один з депутатів цієї групи, а веде засідання один з депутатів, обраний радою.
Для реєстрації депутатів, підрахунку голосів та ведення протоколів на пленарному засіданні ради обирається, на строк повноважень ради, секретаріат з числа депутатів міськради в кількості 3 чоловік.
Порядок розміщення депутатів та інших присутніх в залі визначається секретарем ради. Місця для депутатів ради відводяться в залі засідань окремо від інших осіб, присутніх на засіданні, і не можуть бути зайняті іншими особами.
Особи, присутні на засіданнях ради (комісій), повинні утримуватися від публічних проявів свого ставлення до того, що відбувається на засіданні, і не порушувати порядок. У разі порушення порядку, їх за розпорядженням головуючого на засіданні може бути випроваджено з засідання. Порядок в залі засідання підтримують міський голова, секретар ради, або інший головуючий на засіданні.
Пропозиція або проєкт рішення, які не отримали більшості голосів на підтримку, вважаються відхиленими.
Виступи на засіданнях проходять лише з дозволу головуючого з дотриманням черговості, встановленої секретаріатом ради.
Право на виступ депутат може передавати іншому депутату та на вимогу депутата слово надається представнику громади.
Запитання доповідачам (співдоповідачам) повинні бути сформульовані коротко і чітко. Виступаючим у обговорені запитання не ставляться.
Пропозицію про припинення дебатів, яка надійшла від депутата, головуючий відразу ж повинен поставити на голосування.
Після оголошення головуючим на засіданні початку голосування ніхто не може його переривати. З початку голосування і до оголошення його результатів слово нікому не надається.
У разі порушення процедури голосування або виникнення перешкод під час його проведення, негайно проводиться повторне голосування без обговорення.
Під час засідання депутати і присутні не повинні заважати промовцям і слухачам діями, які перешкоджають викладанню або сприйманню виступу (вигуками, оплесками, вставанням тощо).
Під час проведення засідань, якщо головуючим є міський голова, секретар ради знаходиться поруч з ним, з метою надання міському голові технічної допомоги при проведенні сесії. Секретар ради може тимчасово виконувати обов’язки головуючого.
Стаття 31. Головуючий на пленарному засіданні ради:
– веде засідання, стежить за дотриманням кворуму і прийнятого порядку роботи;
– забезпечує виконання порядку денного, вимог цього Регламенту;
– забезпечує захист прав депутатів;
– підтримує порядок в залі засідань;
– інформує про склад і число осіб, запрошених на сесію;
– надає слово для виступу з даного питання співдоповідачам, депутатам і особам, запрошеним на сесію, в порядку надходження їх прохань в секретаріат;
– видаляє із залу при порушенні порядку порушника за згодою депутатів;
– перериває виступаючого у разі неетичних висловів, при перевищенні тимчасового регламенту при виступі, робить зауваження, а в крайніх випадках, з відома сесії, позбавляє слова до кінця обговорення даного питання або засідання;
– оголошує письмові запити, особисті заяви і довідки депутатів;
– надає депутатам в порядку, передбаченому цим Регламентом, слово для усних питань, довідок, а також для зауважень по проведенню сесії;
– ставить питання на голосування;
– проводить голосування депутатів з питань, що вимагають прийняття рішень міськради і оголошує його результати;
– дає доручення робочим органам сесії, пов'язані із забезпеченням його роботи;
– підписує протоколи пленарних засідань ради.
Головуючий на засіданні може за згодою депутатів об’єднати обговорення та голосування кількох пов’язаних між собою питань порядку денного засідання. Якщо з цього приводу виникають заперечення депутатів, процедурне рішення про це приймається радою без обговорення.
Стаття 32. Головуючий може оголосити перерву для проведення консультацій з депутатами в цілях подолання розбіжностей і вирішення питань, що виникли в ході роботи сесії.
Стаття 33. Доповіді з питань порядку денного або за проєктами рішення можуть доповнюватися співдоповідями. Співдоповіді, що представляються постійними або тимчасовими комісіями міськради, підлягають обов'язковому заслуховуванню на сесії.
Після закінчення доповіді і співдоповіді, депутати мають право задавати питання доповідачу і співдоповідачу в межах часу, встановленого сесією.
Стаття 34. Дебати на пленарних засіданнях міської ради:
- Перед початком дебатів головуючий визначає голосуванням загальний ліміт часу на дебати і тривалість одного виступу відповідно до ст. 32 даного Регламенту.
- Запис для виступу в дебатах починається в секретаріаті після затвердження порядку денного і закінчується після закінчення часу, встановленого для дебатів. Заявки на виступи в усній формі задовольняються у випадку, якщо після виступів усіх записаних залишається час, відведений на обговорення даного питання, або за рішенням сесії.
- Міський голова, секретар міської ради, голови постійних комісій мають переважне право на виступи з будь-якого питання до 7 хвилин.
- 4. Головуючий стежить за відповідністю виступу по обговорюваному питанню, дотриманням регламенту і при необхідності, нагадує про це виступаючому.
Якщо виступаючий не реагує на зауваження головуючого, допускає в своїй мові образливі вислови, використовує в публічному виступі недостовірні або неперевірені відомості щодо органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ і організацій, їх керівників і інших або службових посадовців, депутатських груп, фракцій, окремих депутатів міської ради, а також закликає до незаконних дій, головуючий має право зробити попередження про неприпустимість таких висловів і закликів. Після другого попередження виступаючий позбавляється слова (за рішенням депутатів міськради).
- Якщо на засіданні виникає безладдя, головуючий, позбавлений можливості його припинити, має право оголосити перерву до 15 хвилин.
Якщо по відновленні засідання шум або безладдя продовжується, то головуючий може оголосити перерву та перенести його на інший строк.
- Після закінчення дебатів доповідач і співдоповідач можуть виступати із заключним словом.
Доповідач, а також автор альтернативного проєкту рішення має право за підсумками дебатів внести зміну до проєкту рішення до його прийняття за основу і повідомити про них сесію до голосування.
Стаття 35. Пропозиції і зауваження, висловлені депутатами на пленарних засіданнях, передаються у письмовій формі в секретаріат, розглядаються радою або по її дорученню постійними комісіями, або направляються на розгляд підзвітним і підконтрольним їй органам і посадовцям, які зобов'язані їх розглянути у встановлені радою строки.
Стаття 36. Письмові звернення громадян, що надійшли на адресу ради, реєструються сектором забезпечення діяльності ради і направляються міським головою або секретарем міськради на розгляд органам ради і посадовцям в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Стаття 37. Міська рада в межах своєї компетенції приймає рішення шляхом голосування.
- Проєкт рішення, запропонований головуючим, постійною депутатською комісією, або один з альтернативних проєктів рішень приймається за основу, якщо за нього проголосувало більше половини депутатів від загального складу ради.
Якщо жоден з варіантів проєктів рішень не був прийнятий за основу, то всі вони прямують на доопрацювання. Відповідне питання може бути знято з порядку денного, як непідготовлене, або перенесене на одне з подальших засідань ради.
- Після прийняття проєкту рішення за основу депутатам надається час для внесення поправок як в письмовій, так і в усній формі в секретаріат
Правом внесення поправок володіють міський голова, депутати міської ради і посадовці виконавчих органів.
Результати розгляду поправок докладаються раді, оголошуються і ставляться на голосування всі прийняті поправки в порядку надходження з вказівкою їх авторів. Прийняті поправки голосуються одночасно, якщо жоден депутат не вимагає іншого.
Стаття 38. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 Закону України «Про місцеве самоврядування», в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному вебсайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід’ємною частиною протоколу сесії ради.
Таємне голосування є обов'язковим при обранні і достроковому звільненні секретаря міської ради, прийнятті рішень про дострокове припинення повноважень міського голови (у випадках, передбачених Законом «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Поіменне голосування здійснюється особисто депутатом шляхом натискання відповідної кнопки за допомогою системи електронного поіменного голосування.
У випадку її несправності – шляхом заповнення бюлетенів для голосування встановленого зразку (додаток 1) окремо по кожному питанню порядку денного, з подальшою передачею для обробки та підрахунку голосів до лічильної комісії (окрім процедурних питань).
Лічильна комісія, згідно наданих бюлетенів, заповнює таблицю результатів голосування (додаток 2) з кожного питання порядку денного та оголошує результати голосування.
На вимогу хоча б однієї депутатської фракції чи депутатської групи лічильна комісія оголошує результати голосування за складом депутатських фракцій чи депутатських груп.
Для таємного голосування обирається лічильна комісія з числа депутатів міськради в кількості до 5 чоловік.
Стаття 39. Рішення міської ради вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини депутатів від загального складу ради, окрім особливих випадків, передбачених Законом «Про місцеве самоврядування в Україні» і іншими нормативними актами.
Стаття 40. Депутат міської ради зобов'язаний особисто здійснювати своє право на голосування.
Стаття 41. Таємне голосування проводиться з використанням спеціальних бюлетенів, які виготовляються під контролем лічильної комісії по встановленій нею формі, в кількості, що не перевищує числа депутатів, присутніх на даному пленарному засіданні, і міського голови та видаються депутатам під підпис по пред'явленню ними посвідчень.
Для проведення таємного голосування використовується окрема кімната або спеціальні кабіни. Депутат в кабіні (кімнаті) або, по його бажанню, поза нею підкреслює в бюлетені прізвища кандидатів, варіанти голосування, що задовольняють його. За наявності тільки одного прізвища або одного варіанту голосування, в бюлетень включаються слова «за» і «проти», одне з яких підкреслюється.
Недійсними признаються бюлетені невстановленого зразка, бюлетені без підпису голови і членів комісії або без печатки, а також бюлетені, по яких неможливо встановити волевиявлення голосуючого.
Протокол про результати таємного голосування затверджується радою більшістю голосів. Рішення вважається прийнятим з моменту затвердження протоколу.
Бюлетені після голосування опечатуються і зберігаються в раді до закінчення строку повноважень міської ради.
Стаття 42. При встановленні результатів голосування в загальний склад міської ради включається міській голова, якщо він бере участь в пленарному засіданні ради і враховується його голос.
Стаття 43. Рішення ради підписує головуючий на сесії
Міський голова в п'ятиденний термін після прийняття радою рішення може зупинити його дію і направити з обґрунтовуванням зауважень на повторний розгляд ради. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення і у разі відхилення зауважень міського голови, підтвердити своє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, тоді воно набуває чинність.
Стаття 44. Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх публікації у міських ЗМІ, якщо радою не встановлений більш пізній строк введення цих рішень в дію.
РОЗДІЛ ІV.
Протоколи пленарних засідань сесій міської ради
Стаття 45. На кожному пленарному засіданні ради ведеться протокол з обговорюваних питань. Засідання ради стенографується працівниками ради або виконкому.
В протоколі вказуються:
– найменування ради;
– дата, місце проведення і номер сесії;
– число обраних і число присутніх депутатів;
– порядок денний засідання, прізвище доповідача і співдоповідача з кожного даного питання порядку денного з вказівкою, ким винесено питання;
– список осіб, що виступили на засіданні і їх пропозиції в хронологічному порядку;
– письмові пропозиції, зауваження, питання, які надійшли до секретаріату, головуючому, доповідачу (співдоповідачу) з вказівкою їх авторів, перелік усіх прийнятих рішень з вказівкою числа голосів, поданих «за», «проти» і «утримались».
До протоколу сесії додаються рішення, прийняті міською радою, письмові запити депутатів, розглянуті на засіданні, письмові пропозиції і зауваження депутатів, тексти виступів записаних, але які не отримали слово для виступу депутатів у зв'язку з припиненням дебатів.
Стаття 46. Протокол підписується головуючим на засіданні. Зберігаються протоколи сесії в міській раді, а по закінченні строку повноважень ради здаються на постійне зберігання до державного архіву.
Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
РОЗДІЛ V.
Контроль за виконанням прийнятих рішень міської ради.
Стаття 47. Рішення, прийняті міською радою, в яких встановлені конкретні завдання та доручення, визначені строки виконання, а також рішення тривалої дії підлягають контролю.
Стаття 48. Контроль за виконанням рішень міської ради покладається на секретаря міської ради, постійні комісії та заступників міського голови (згідно розподілу обов’язків).
РОЗДІЛ VI.
Міський голова, секретар міської ради, староста
Стаття 49. Марганецький міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста. Він обирається територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом України і здійснює свої повноваження на постійній основі лише на підставі та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України.
Повноваження міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених Законом України.
Стаття 50. Міський голова здійснює повноваження, визначені йому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Стаття 51. Міський голова підписує рішення ради.
Стаття 52. Міський голова скликає сесію ради, вносить пропозиції і формує порядок денний сесії, головує на пленарних засіданнях ради.
Стаття 53. Міський голова кожного півроку звітує перед радою про роботу виконавчого комітету міської ради.
Стаття 54. Секретар міської ради обирається за пропозицією міського голови радою з числа її депутатів таємним голосуванням більшістю голосів та працює в раді на постійній основі.
Стаття 55. Секретар міської ради достроково може бути звільнений з посади тільки радою.
Стаття 56. Секретар міської ради виконує повноваження, визначені ст.50 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні", а також за дорученням міського голови вирішує інші питання, пов'язані з діяльністю ради і її органів.
Стаття 57. Староста виконує повноваження, визначені ст. 54-1 Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Стаття 58. Рішення міської ради розсилаються сектором забезпечення діяльності ради для виконання відповідним підприємствам, організаціям, установам, посадовим особам та іншим виконавцям (згідно списку розсилки), а ті, що відповідають вимогам, які передбачені ч. 1 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», оприлюднюються розпорядниками (виконавцями) не пізніше п’яти робочих днів з дня затвердження документа в міських ЗМІ або на вебсайті Марганецької міської ради.
РОЗДІЛ VII.
Постійні і тимчасові комісії міської ради
Стаття 59. Постійні комісії міської ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень міськради, її виконкому.
Постійні комісії діють на основі Закону, даного Регламенту і Положення, які затверджує міська рада.
Стаття 60. Постійні комісії розглядають питання, віднесені до їх компетенції, як за дорученням ради, міського голови, секретаря ради, так і за власною ініціативою, залучати до своєї роботи необхідних фахівців та членів громадських організацій.
Стаття 61. Постійні комісії обираються на пленарному засіданні ради у складі голови і членів комісії на строк повноважень міської ради.
Про обрання постійних комісій і їх склад рада приймає рішення.
Формування постійних комісій проводиться з урахуванням побажань депутатів.
Депутати, що не є членами комісії, мають право брати участь в її роботі.
Особи, присутні на засіданнях комісій, повинні утримуватись від публічних проявів, свого ставлення до того, що відбувається на засіданні і не порушувати порядок. У разі порушення порядку їх за розпорядженням головуючого на засіданні може бути випроваджено із залу засідань.
Стаття 62. До складу постійної комісії не можуть бути обрані міській голова і секретар міської ради.
Стаття 63. Голова постійної комісії обирається радою за пропозицією міського голови та депутатів.
Стаття 64. Протягом строку своїх повноважень рада може утворювати постійні комісії, скасовувати і реорганізовувати раніше створені комісії, вносити зміну в їх склад.
Стаття 65. При необхідності міська рада може створювати тимчасові контрольні комісії.
Рішення про створення тимчасової контрольної комісії ради, її назву та завдання, персональний склад комісії та її голову вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу ради. Засідання тимчасових контрольних комісій ради проводяться, як правило, закриті.
Повноваження тимчасової контрольної комісії ради припиняються з моменту прийняття радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень ради, яка створила цю комісію.
Контрольні комісії подають звіти і пропозиції на розгляд міської ради.
Стаття 66. Для підготовки пропозицій з окремих питань і проблем організації місцевого самоврядування і діяльності виконавчих органів, рада може створювати спеціальні комісії, робочі групи. Термін їх повноважень і задачі визначаються радою при їх організації.
Стаття 67. Координація діяльності постійних і тимчасових комісій міськради і надання їм допомоги здійснюється міським головою і секретарем міської ради. У разі розбіжності позицій декількох комісій з одного і того ж питання постійною депутатською комісією з питань регламенту, депутатської діяльності, етики та протидії корупції, законності та правопорядку, захисту прав та законних інтересів громадян та співпраці зі ЗМІ створюється погоджувальна комісія, що виробляє погоджувальний варіант рішення. Якщо комісії не приходять до сумісного рішення, вони виступають на сесії з співдоповідями із суперечного питання.
РОЗДІЛ VIII.
Депутат ради
Стаття 68. Депутат міської ради зобов’язаний:
1) додержуватися Конституції України, Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради і її органів;
2) виконувати доручення ради та інформує про хід їх виконання;
Депутат міської ради повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.
Депутат міської ради користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях ради та її органів, до складу яких він входить. Депутат набуває права ухвального голосу з моменту визнання його повноважень. Кожний депутат у раді і її органах, до складу яких він входить, має один голос.
Депутат міської ради може бути присутнім на засіданнях виконавчого комітету та комісіях виконавчих органів, до складу яких він не входить
Депутат міської ради, здійснюючи депутатські повноваження, повинен дотримуватися наступних правил депутатської етики:
1) керуватися загальнодержавними інтересами та інтересами територіальної громади ;
2) не використовувати депутатський мандат в особистих інтересах чи в корисних цілях;
3) керуватися в своїй діяльності і поведінці загальновизнаними принципами порядності, честі і гідності;
4) додержуватись вимог дисципліни та норм депутатської етики;
5) не розголошувати відомостей, що становлять державну або іншу таємницю, яка охороняється законом, інших відомостей з питань, що розглядалися на закритих засіданнях ради чи її органів і не підлягають за їх рішеннях розголошенню, та відомостей, які стосуються таємниці особистого життя депутата міської ради, або виборця, що охороняється законом, чи стали йому відомі у зв'язку з його участю в депутатських перевірках;
6) не допускати образливих висловлювань, не використовувати у публічних виступах недостовірні або неперевірені відомості стосовно органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ і організацій, їх керівників і інших посадових чи службових осіб, депутатських груп, фракцій, окремих депутатів міської ради;
7) не має права брати плату по вирішенню питань зацікавлених осіб;
8) повинен як у своїй громадській діяльності, так і в приватному житті бути чесним і порядним; не вдаватися до омани, погроз, шантажування, підкупу, використання тяжких матеріальних чи особистих обставин інших осіб або інших протизаконних засобів для досягнення своїх особистих цілей; поважати права, законні інтереси, честь, гідність, репутацію та почуття осіб, з якими він спілкується в різних відносинах.
Стаття 69. Депутат міської ради має право:
- Обирати і бути обраним до органів та на виборні посади ради.
- Пропонувати питання до розгляду радою та її органами.
- Вносити пропозиції і зауваження щодо порядку денного засідання ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті.
- Вносити для розгляду проєкти рішень, інших документів, що приймаються радою або її органами, поправки до них.
- Висловлювати думку щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються радою.
- Брати участь у дебатах, звертатися за запитами, ставити запитання відповідачам, співдоповідачам, головуючому на засіданні.
- Вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні ради звіти чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, а також з питань, що входять до компетенції ради, інших органів і посадових осіб, які діють на її території.
- Оголошувати на засіданнях рад та її органів (у встановленому радою порядку) тексти звернень, заяв, резолюцій, петицій громадян чи їх об’єднань, якщо вони мають суспільне значення.
- Порушувати в міській раді та її органах питання про необхідність проведення перевірок в межах компетенції ради діяльності, розташованих на її території підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, а також державних органів і органів об’єднань громадян. За дорученням ради або її органу, а також міського голови депутат може брати участь у перевірках, що проводяться за її рішенням.
- У питаннях депутатської діяльності депутат міської ради користується правом безперешкодного відвідування на території міської ради державних органів, органів самоврядування та об’єднань громадян, підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, а також правом невідкладного прийому їх керівниками та іншими посадовими особами.
- Інші права, визначені Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про статус депутатів місцевих рад».
- Депутат має право мати помічника, який діє на підставі «Положення про помічника депутата міської ради», затвердженого на сесії Марганецької міської ради.
РОЗДІЛ ІX.
Депутатські групи і фракції міської ради
Стаття 70. Депутати міської ради на добровільній основі можуть об'єднуватися в депутатські групи за єдністю, спільністю проблем, які вони вирішують, або іншими ознаками.
Депутатська група може бути утворена у будь-який час протягом строку повноважень ради даного скликання і складається не менш як із трьох депутатів.
Депутат може входити до складу лише однієї групи.
Порядок роботи депутатських груп, умови вступу депутатів до депутатської групи, виходу або виключення з неї визначаються самою депутатською групою.
Стаття 71. Депутатські фракції формуються на партійній основі депутатами місцевої ради з чисельністю не менше трьох депутатів. Депутат може входити до складу лише однієї фракції.
Депутатська фракція може бути утворена у будь-який час протягом строку повноважень ради даного скликання.
Порядок роботи депутатських фракцій, умови вступу депутатів до фракції, виходу або виключення з неї визначається членами фракції самостійно.
РОЗДІЛ X.
Контрольні повноваження Марганецької міської ради.
Стаття 72. Міська рада безпосередньо, а також через створені нею органи і окремих депутатів, здійснює контроль за діяльністю усіх підлеглих їй органів, підприємств, установ, організацій.
Рішення міськради, прийняті в межах її повноважень, підлягають обов'язковому виконанню. Результати розгляду рішень та доручень ради повинні бути повідомлені міській раді не пізніше, ніж в місячний термін, або в строк визначений радою.
Стаття 73. Міська рада має право:
– скасовувати в необхідних випадках рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до компетенції виконавчих органів ради.
Стаття 74. Міська рада заслуховує повідомлення депутатів міськради про виконання ними депутатських обов'язків, рішень і доручень міської ради, звіти про діяльність постійних комісій, виконавчих і інших органів ради.
Стаття 75. Міська рада здійснює інші контрольні повноваження, передбачені Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" і іншими законодавчими актами.
РОЗДІЛ XІ.
Прикінцеві положення.
Стаття 76. У випадку судового оскарження рішень, прийнятих міською радою, при розгляді такої справи судом обов’язково повинен бути присутнім голова або представник постійної депутатської комісії, яка розглядала проєкт відповідного рішення та особа, яка підготувала проєкт такого рішення.
Стаття 77. У випадку, якщо під час розгляду проєкту рішення на засіданні міської ради в нього внесено істотні зміни, під час судового засідання при оскарженні такого рішення повинен бути присутнім депутат (представник групи, фракції), який ініціював внесення таких змін у проєкт рішення.
Стаття 78. Про час, дату та місце судових засідань депутат повідомляється юридичним відділом Марганецької міської ради через сектор забезпечення діяльності ради шляхом надання копії судового повідомлення про розгляд відповідної справи.
Стаття 79. Контроль за дотриманням норм Регламенту покладається на постійну депутатську комісію міської ради з питань регламенту, депутатської діяльності і етики, законності та правопорядку, захисту прав та законних інтересів громадян.