З настанням холодної пори року різко зростає кількість гострих респіраторних вірусних інфекцій. Але з початком широкомасштабного вторгнення Росії в Україну призвело до перебоїв в отриманні в повному об’ємі інформації про захворюваність населення на грип та ГРВІ.
Одним з найяскравіших ознак розвитку ГРВІ є тривалий період інкубації. Він може тривати від кількох днів, до тижня, а в деяких випадках – до 12 днів (після потрапляння вірусу в організм людини).
Джерелом інфекції є хвора людина. Механізм передачі інфекції – повітряно-крапельний. Масовому поширенню грипу сприяють хворі на легкі форми, особливо ті, хто недбало ставиться до свого здоров’я і до небезпеки зараження оточуючих. З краплинами слизу із дихальних шляхів під час кашлю, чихання, розмови вірус може розсіюватися на кілька метрів від хворого.
Типові симптоми грипу:
- різкий підйом температури до 38-40 С⁰;
- лихоманка;
- слабкість;
- біль у м’язах, суглобах, животі, очах.
- ускладнення дихання через ніс, першіння в горлі, стиснення за грудиною, сухий болючий кашель.
Як захистити себе від грипу?
Основним заходом специфічної профілактики є вакцинація. Вона здійснюється протигрипозною вакциною, що відповідає ведучому штаму і містить зазвичай антигени зразу трьох штамів вірусу, які відбираються на основі рекомендацій ВООЗ.
Вакцинація особливо рекомендована групам ризику – дітям, які часто хворіють на гострі респіраторні захворювання, людям похилого віку з хронічними захворюваннями, вчителям, працівникам сфери обслуговування.
Що робити, якщо ви захворіли на грип?
- слід залишатися вдома і дотримуватися постільного режиму протягом усього температурного періоду, оскільки грипозне захворювання є великим навантаженням на серцево-судинну систему;
- пити більше рідини, щоб вимивати токсичні продукти обміну, які утворюються під час інфекційного захворювання.
- звернутися до лікаря. Саме він повинен призначити необхідне лікування з урахуванням вашого стану здоров’я і віку.
А також пам’ятайте, що грип та інші ГРВІ — це вірусні хвороби, а тому не потребують лікування антибіотиками. Антибіотик не діє на віруси і призначений для лікування виключно бактеріальних інфекційних хвороб.
Пацієнти повинні пам’ятати, що рішення щодо призначення антибіотиків приймається виключно лікарем на основі комплексної оцінки ризиків приєднання бактеріальної інфекції. Приймаючи антибіотики через затяжний кашель або нежить за рекомендацією сусіда — ви наражаєте себе на небезпеку розвитку побічних реакцій, у тому числі алергічних, токсичних і формування антимікробної резистентності. Лікарі мають призначати антибіотики виключно за показаннями.
Профілактика:
- уникати тісних контактів з людьми, які чихають і кашляють;
- не торкатися руками очей, рота і носа;
- носити марлеву пов’язку або разову маску;
- регулярно ретельно мити руки з милом, протирати їх спиртовмісним засобом для дезінфекції рук;
- здійснювати вологе прибирання, провітрювання і зволоження повітря в приміщенні.
Не займайтеся самолікуванням!