Протоколи комісії з питань техногенно – екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій
Адреса: 53400, м. Марганець, вул. Єдності, 29-а, каб. 30
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
СПІВРОБІТНИКИ ВІДДІЛУ
№ п/п |
Посада |
Прізвище, ім'я, по батькові |
Міський телефон |
Е-mail |
1 |
Головний спеціаліст |
Євдокименко Євгеній Георгійович |
(05665) 2-15-27 |
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. |
2 |
Спеціаліст І категорії |
Євдокименко Віктор Георгійович |
(05665) 2-15-27 |
Сектор підпорядковано заступнику міського голови
ОГОЛОШЕННЯ
Прийдешня зима з відключеннями електропостачання є доволі непростою. Але завдання кожного українця – максимально підготуватися до різних варіантів розвитку подій. Наприклад, варто переглянути склад домашньої аптечки або скласти її, якщо у вас її немає. Це дозволить почуватися впевнено у випадку виникнення непередбачуваних ситуацій зі здоров’ям.
Крім переліку на графіці, в умовах воєнного часу також варто додати до аптечки якісний турнікет для зупинки кровотеч і навчитися ним користуватися. Джут, який використовують для забору венозної крові в лабораторії, – не підходить!
Зауважте: антибіотики, гормональні препарати, препарати з дифенгідраміном або метамізолом натрія — не для домашньої аптечки.
Якщо ви або хтось із членів вашої родини маєте хронічні захворювання, до аптечки необхідно додати ліки, які ви приймаєте регулярно (рецептурні або ні). Йдеться, наприклад, про препарати для зниження тиску (активні речовини: каптоприл + гідрохлортіазид).
Треба мати щонайменше двотижневий, а краще – місячний запас таких ліків.
Збираючи домашню аптечку, зважайте на свій стан здоров’я. За необхідності порадьтеся з лікарем. Пам’ятайте, що зрештою в критичних ситуаціях рятує не аптечка і її наповнення, а вміння правильно ним користуватися.
У Державній службі з надзвичайних ситуацій звертаються до громадян брати участь в ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України: розборі завалів, рятуванні людей, наданні допомоги потерпілим, розвантаженні гуманітарних вантажів та інших заходів, долучаючись до добровільних формувань цивільного захисту.
Добровільні формування цивільного захисту є тимчасовим добровільним об’єднанням громадян, що утворюється під час загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій для виконання допоміжних робіт.
Такі формування утворюються на тимчасовій основі місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування тощо.
Порядок залучення добровільних формувань та обсяги допоміжних робіт для добровільних формувань цивільного захисту визначаються органом, який утворив таке формування.
До складу добровільних формувань цивільного захисту на добровільних засадах включаються громадяни України, які за станом здоров’я придатні до військової служби та не досягли граничного віку перебування військовозобов’язахих у запасі другого розряду.
Щоб долучитися до добровільних формувань цивільного захисту необхідно заповнити анкету на сайті https://dmpo.dsns.gov.ua/ в розділі «Я прагну стати добровольцем».
ОБЕРЕЖНО вибухонебезпечні предмети!
ПАМ’ЯТКА першочергових дій при погрозі здійснення терористичного акту
ПОЖЕЖІ В ПОБУТІ
З настанням холодів почастішали випадки виникнення пожеж у житловому секторі. Люди, намагаючись зігрітися, використовують електрообігрівачі, саморобні нагрівальні прилади, а також звертаються до пічного опалення часто порушуя елементарні правила пожежної безпеки, не приділяючи їм належної уваги або просто тому, що не знають їх.
Аналіз пожеж частіше показує, що винуватцями більшості з них є самі мешканці, які зневажають елементарними правилами пожежної безпеки, необережно поводяться з вогнем під час паління, користування приладами освітлення з відкритим полум’ям (гасовими лампами, ліхтарями, свічками, факелами тощо) що особливо небезпечно для горищних приміщень, балконів, коридорів (сіней), комор і різних господарських будівель. Пожежі викликані непогашеною цигаркою або сигаретою, в найбільш розповсюдженими у більшій мірі ніж може здатися на перший погляд. Більшість пожеж, спричинених курінням, пов’язана з курінням у нетверезому стані у ліжку.
Не менш поширеною причиною пожеж є порушення правил користування електричними приладами. Крім того, пожежі можуть виникати і від несправної електропроводки або неправильної експлуатації електромережі. Це може статися, наприклад, якщо в одну розетку включити декілька побутових приладів водночас. Виникає перевантаження, проводи можуть нагрітися, і спалахнути ізоляція.
Основні запобіжні заходи і правила пожежної безпеки при експлуатації електричних та нагрівальних приладів, що використовуються у побуті:
- нагрівальні прилади можна встановлювати тільки на негорючі підставки;
- забороняється залишати прилади, включені без нагляду;
- забороняється включати в одну розетку одночасно декілька приладів;
- необхідно спостерігати за щільністю контактів в місцях приєднання проводів приладів до вилки, клем між собою, тощо;
- забороняється користуватися саморобними нагрівальними приладами.
Слід запам’ятати й виконувати основні вимоги пожежної безпеки:
- електронагрівальні прилади, телевізори, радіоприймачі, інші побутові електроприлади й апаратура повинні вмикатися в електромережу тільки за допомогою справних штепсельних з’єднань та електророзеток заводського виготовлення;
- температура зовнішньої поверхні електроопалювальних приладів у найбільш нагрітому місці в нормальному режимі роботи не повинна перевищувати 85°С;
- відстань від приладів електроопалення до горючих матеріалів має становити не менше 0,25 м.
Не дозволяється:
- застосовувати для опалення приміщення нестандартне (саморобне) електронагрівальне обладнання або лампи розжарювання;
- користуватися пошкодженими електророзетками, відгалужувальними та з’єднувальними коробками, вимикачами, іншими електровиробами, а також лампами, скло яких має сліди затемнення або деформування;
- експлуатувати кабелі та проводи з пошкодженою ізоляцією або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості;
- залишати під напругою кабелі та проводи з неізольованими струмопровідними жилами; підвішувати світильники безпосередньо на струмопровідні проводи, обгортати електролампи та світильники папером, тканиною, іншими горючими матеріалами, експлуатувати світильники зі знятими ковпаками (розсіювачами);
-використовувати побутові електронагрівальні прилади (праски, чайники, електросамовари та ін.) без негорючих підставок;
У разі користування пічним опаленням:
- перед початком, а також протягом усього опалювального сезону слід очищати димоходи та печі від сажі, щоб не сталось її займання. Очищення від сажі та різноманітного бруду, зокрема й накипу, необхідно проводити: опалювальних печей періодичної дії на твердому та рідкому паливі – не рідше одного разу на три місяці, кухонних плит і кип’ятильників – щомісяця;
- біля кожної печі перед топковим отвором на горючій підлозі слід прибити металевий лист розміром не менше 0,5 х 0,7 м;
- усі димові труби та стіни на горищі, через які прокладено димові канали, повинні бути заштукатурені й побілені;
- золу й шлак, що їх видаляють із топки, необхідно заливати водою та виносити в спеціально відведені місця;
- не дозволяється висипати золу й шлак поблизу будівель.
Під час використання пічного опалення не допускається:
- залишати печі, які топляться, без нагляду або доручати нагляд за ними малолітнім дітям; користуватися печами, які мають тріщини; розміщувати паливо, інші горючі речовини та матеріали безпосередньо перед топковим отвором;
- зберігати незагашені вуглини та попіл у металевому посуді, встановленому на дерев’яній підлозі або горючій підставці; сушити й складати на печах одяг, дрова, інші горючі предмети та матеріали;
- застосовувати для розпалювання печей легкозаймисті та горючі рідини;
- використовувати для топлення дрова, довжина яких перевищує розміри топки; здійснювати топлення печей із відкритими дверцятами топки.
На жаль, багато пожеж, особливо з трагічними наслідками, виникають уночі, тому перед тим, як лягти спати, необхідно:
-вимкнути всі електропобутові прилади (крім холодильників) та обігрівачі;
-впевнитися, що безпосередньо біля ліжка, впритул до ковдри, не стоять електричні прилади та не прокладено електропроводку;
-зачинити двері в кімнату.
Майже кожній пожежі можна запобігти! Для цього слід обов’язково обговорити в сім’ї не тільки заходи щодо запобігання пожежі, а й порядок дій у разі її виникнення: спосіб виклику допомоги, гасіння пожежі в початковій стадії, безпечні маршрути виходу з приміщення.
Шановні громадяни Марганецької міської територіальної громади!
Будьте обережні при зануренні в крижану воду на Водохреща, не допускайте переохолодження організму!
У зв’язку зі святкуванням Водохреща Господня, 19 січня 2022 року, відділ з питань цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами райдержадміністрації звертається з застереженням бути вкрай обережними, перебуваючи поблизу водних об’єктів під час святкування:
Не виходьте без потреби на лід – якщо льодовий покрив і утвориться, то вірогідність що він буде достатньо міцний вкрай мала;
Не залишайте без нагляду дітей поблизу річки чи ставка;
Не вживайте алкогольні напої перед зануренням.
Дотримуйтесь елементарних правил безпеки поводження на воді, тривале перебування у річці призводить до переохолодження організму, в людини може виникнути судома, припиняється дихання, можлива втрата свідомості.
Обов’язково візьміть з собою теплий одяг, щоб мати змогу після купання обтертися насухо і переодягнутись.
Нехай Ваш відпочинок буде радісним, приємним, а головне – безпечним!
Увага навчання!
Сектор з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційної та оборонної роботи виконкому Марганецької міської ради повідомляє, що 24 листопада 2021 року о 13 годині 55 хвилин управління цивільного захисту Дніпропетровської обласної державної адміністрації проводитиме перевірку територіальної централізованої системи оповіщення населення області. Будуть включені електричні сирени, що означатиме попереджувальний сигнал «Увага всім!». Почувши звук сирени , зберігайте спокій і порядок. Вашому життю нічого не загрожує. Увімкніть радіо чи телевізор, уважно прослухайте повідомлення і дійте у відповідності з отриманою інформацією. Сповістіть про це сусідів, особливо похилого віку.
Громадяни! Будьте уважними до повідомлень служб цивільного захисту населення і територій, що допоможе зберегти здоров’я і майно.
Увага навчання!
Сектор з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційної та оборонної роботи виконкому Марганецької міської ради повідомляє, що 29 вересня 2021 року о 13 годині 55 хвилин управління цивільного захисту Дніпропетровської обласної державної адміністрації проводитиме перевірку територіальної централізованої системи оповіщення населення області. Будуть включені електричні сирени, що означатиме попереджувальний сигнал «Увага всім!». Почувши звук сирени, зберігайте спокій і порядок. Вашому життю нічого не загрожує. Увімкніть радіо чи телевізор, уважно прослухайте повідомлення і дійте у відповідності з отриманою інформацією. Сповістіть про це сусідів, особливо похилого віку.
Громадяни! Будьте уважними до повідомлень служб цивільного захисту населення і територій, що допоможе зберегти здоров’я і майно.
ЗАСТУПНИК МІСЬКОГО ГОЛОВИ А. КАЧКО
Обережно! Аномальна спека.
Протягом останніх двох десятків років частота екстремальних погодних явищ зростає. Плавного підвищення температури не відбувається, радше навпаки: температурні гойдалки гойдаються все сильніше. Старі моделі розвитку метеорологічних процесів уже не надто відповідають сьогоднішнім реаліям. Клімат став нестійким: він змінюється, а значить, змінюється і погода — ще й швидко.
Хвиля спеки накрила Україну і сусідні країни. І мільйони людей ставлять собі питання: це черговий природний ексцес чи нова норма?
Майже два місяці над Україною стоїть аномально спекотна погода, яка наполегливо б'є температурні рекорди минулих років. Спека загрожує організму людини зневодненням. Надмірна втрата рідини внаслідок потовиділення загрожує серцево-судинній системі, а також негативно впливає на нирки, оскільки вони відповідають за водний баланс. Крім того внаслідок зневоднення загущується кров, а це загрожує людям, які мають проблеми з тромбоутворенням. Зневоднення може призвести до втрати працездатності, головного болю та болю у м’язах, порушень роботи серця, підвищення артеріального тиску, запаморочення і аж до втрати свідомості.
Чим найкраще утамувати спрагу?
У МОЗ констатують — звичайна вода найкраще втамовує спрагу. Не рекомендується тамувати спрагу солодкою водою бо газовані солодкі напої хоч спочатку нібито і вгамовують спрагу, але через високу концентрацію цукру в крові зростає рівень глюкози, а це призводить до ще більшого відчуття спраги. Тому від солодких газованих напоїв бажано відмовитися. В період спеки слід зменшити кількість напоїв із великим вмістом кофеїну. Якщо ви все ж не уявляєте свого життя без кави, бажано вживати не більше двох філіжанок у першій половині дня. Високий вміст кофеїну в каві викликає спазм судин, крім того кофеїн посилює роботу нирок, і через сечогінний ефект людина може зневоднитися. Кава не є замінником рідини — кава окремо, вода окремо.Кофеїновмісний продукт, який не просто можна, а й треба вживати у спеку — це зелений чай. Навіть гарячий зелений чай дуже добре вгамовує спрагу і, крім того, має здатність збалансовувати терморегуляцію в організмі.
Якщо загалом лікарі рекомендують вживати щонайменше 1,5 літра рідини за день, а деяким людям до 2 літрів, то в спекотні дні кількість рідини бажано збільшити навіть до 3 літрів. Але вживати її потрібно розумно — упродовж цілого дня невеликими ковтками.
І пам’ятайте! Якщо вам спекотно, а на вулиці 28 і більше градусів, то пити дуже холодні напої з холодильника не бажано, через загрозу перехолодження верхніх дихальних шляхів, горла й носоглотки. Якщо ви схильні хворіти на ангіну, вірусні інфекції, то це може спровокувати симптоми застуди.
Бажано вживати рідину температурою не нижче 10 градусів. Оптимальний охолоджувальний ефект — це 10-15 градусів.
Тепловий удар - хворобливий стан, що виникає внаслідок загального перегріву організму. Уникнути важких наслідків, викликаних гіпертермією організму, дозволить дотримання простих рекомендацій:
- на період спеки припинити проведення масових заходів для дітей (змагання та інші спортивні заходи);
- люди з підвищеною чутливістю до спеки мають залишатися у прохолодних або кондиційованих приміщеннях протягом того часу, коли сонце перебуває у своїй найбільш активній фазі (з 11.00 до 17.00 год.).
- при використанні у приміщеннях вентиляторів та кондиціонерів остерігайтеся протягів та переохолодження.
- вживати більшу кількість рідини, близько 2,5 – 3 літрів. Під час спеки людина з потом витрачає велику кількість рідини та солей через шкіру і дихальні шляхи
( рекомендується вживати: негазовану підсолену та мінеральну лужну воду, кисло-молочні напої (знежирене молоко, молочну сироватку), соки, несолодкі відвари з ягід та фруктів, зелений чай;
- люди похилого віку повинні часто вживати воду, не очікуючи на відчуття спраги;
- більш пильно потрібно слідкувати за водним статусом людей, які не можуть обслуговувати себе самостійно, до них належать лежачі хворі, діти, пацієнти зі зниженою розумовою функцією.
- не пийте холодного у розігрітому стані! Це може привести до захворювання ангіною;
- не вживайте алкоголь. Будьте обережними з алкогольними напоями, особливо біля води та на пляжі. Спека під 40º С плюс алкоголь, який розширює судини, і вода з температурою 20-25º С, викликають рефлекторний спазм судин, внаслідок чого може виникнути зупинка серця навіть на мілководді. Тому, перед купанням ніяких алкогольних напоїв! Навіть слабоалкогольних!
- при можливості обмежте фізичні навантаження, особливо під відкритим сонцем та в години найбільшої спеки. Обмін тепла в організмі людини залежить від рівнів фізичної активності, акліматизації, віку та будови тіла. Необхідно знати про підвищення ризику виникнення теплового удару при фізичній активності під час спекотної погоди.
- не виходьте засмагати на пляж з 11.00 до 17.00 год., тому що можна отримати сонячний удар. Важливо й інше: сонце серйозний онкогенний чинник, і в цей час його промені найшкідливіші, перед входом у воду необхідно охолонути в тіні. Не рекомендується пірнати у воду, перепад температур може спричинити спазм судин серця. У спеку краще приймати теплий душ.
- уникайте задушливого громадського транспорту, особливо з 11.00 до 17.00 год. Людям старшого віку радимо перенести свої справи на ранок або вечір.
- в період літньої спеки потрібно обирати одяг з легких та натуральних матеріалів, носити головні убори, а також слід уникати тісної одежі.
Отже правила поведінки в період спеки не такі й складні і, дотримуючись їх, ви зможете вести нормальний спосіб життя та максимально зберегти своє здоров’я і здоров’я своїх дітей.
Сонячний удар - окремий випадок теплового удару, що виникає під впливом сонячних променів і впливає в першу чергу на мозок. За 30хвилин перебування під палючим сонцем людина отримує стільки тепла, що його достатньо аби закип'ятити 3 літри води - це більше половини всієї крові дорослої людини. Організм людини включає режим самозахисту для того, щоб хоч трохи охолодитися, і випаровує воду, в результаті чого кров згущується, і прокачати її по судинах стає непосильним завданням для серця.
Перша допомога при тепловому ударі повинна бути спрямована на припинення теплового впливу і охолодження організму. Для цього:
- переведіть людину у затінене місце, яке добре провітрюється, зніміть одяг, що заважає процесу охолодження організму та утруднює дихання;
- допоможіть людині прийняти горизонтальне положення,а якщо це неможливо посадіть її на стілець зі спинкою;
- щоб полегшити загальний стан людини та дихання можна дати їй валідол (під язик), м'ятних крапель або м'ятний льодяник;
- можна також дати потерпілому випити підсоленої води не менше 1 літра, за кілька прийомів ;
- забезпечити охолодження тіла шляхом змочування його водою (можливо намочити рушник і обгорнути ним голову, зволожити одяг і відкрити ділянки тіла, що дозволить вам знизити температуру тіла до оптимальної.
При важких формах захворювання може знадобитися закритий масаж серця, штучне дихання, ін'єкції дантролену. Навіть якщо все йде відносно благополучно, не ризикуйте, викличте "швидку допомогу". В результаті теплового удару, можуть розвинутися важкі ускладнення , бо за наявності хронічних захворювань (може відірватися тромб, статися інсульт і т.д).
Будьте обачними! Бережіть своє здоров’я !!!
Головний спеціаліст сектору з питань НС,
мобілізаційної та оборонної роботи Євген Євдокименко
Майстер виробничого навчання
Нікопольських територіальних
курсів ЦЗ та БЖД (ІІІ категорії) Леонід Каряка
ЯКЩО КУПАТИСЯ - ТО БЕЗПЕЧНО!
Купаючись в морі або в річці, треба бути обережними та дотримуватись правил безпеки поведінки на воді:
- купатися краще вранці або ввечері, щоб не було перегрівання. При переохолодженні можуть виникнути судоми, припинитися дихання, статися непритомність;
- плавати ліпше не більше 20 хвилин, і цей час збільшувати поступово. Краще купатися кілька разів по 15-20 хвилин, а в перервах пограти в рухливі ігри;
- не входити, не пірнати у воду після тривалого перебування на сонці, бо у воді може статися різке рефлекторне скорочення м’язів, що спричиняє припиненню дихання;
- не запливайте далеко, особливо за буї, тому що можна не розрахувати своїх сил;
- дуже обережно плавайте на надувних матрацах, автомобільних камерах і надувних іграшках. Вітром або плином їх може віднести дуже далеко від берега, а хвилею – захлеснути, із них може вийти повітря. І вони втратять плавучість;
- плавати треба тільки вздовж берега та обов’язково під постійним наглядом, щоб вчасно могла прийти допомога.
Та пам’ятайте: купатися на стихійних пляжах суворо заборонено! Навчайте своїх дітей правилам безпеки і не залишайте малих без догляду!
Головний спеціаліст сектору з
питань НС, мобілізаційної та
оборонної роботи Є. Євдокименко
Обережно, ожеледиця!
Щорічно лікарі надають допомогу тисячам громадян які постраждали у період ожеледиці. Найближчими днями в Україні очікується ожеледиця, тому Нікопольські міські курси цивільного захисту підготували та пропонують прості рекомендацій, як уберегтися від травм.
Перед виходом із будинку. Прикріпіть на каблук шматок поролону за розмірами каблука або лейкопластир. Лейкопластир чи ізоляційну стрічку наклейте на суху підошву і каблук (хрест-навхрест або східцем) і перед виходом натріть піском (на один – два дні вистачає). Натріть наждаковим папером підошву перед виходом, намажте на підошву клей типу “Момент” та поставте взуття на пісок, після цього сміливо виходьте на вулицю. Кращим в умовах ожеледиці є взуття на підошвах з мікропористої гуми чи іншої м’якої основи без високих каблуків. Людям похилого віку краще в “слизькі дні” взагалі не виходити з будинку. Пам’ятайте, що дві третини травм люди старше 60 років одержують при падінні.
Як зменшити ризик травм в ожеледицю. Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступайте на всю підошву. Пам’ятайте, що поспіх збільшує небезпеку слизоти, тому виходьте з будинку поволі. При порушенні рівноваги швидко присядьте – це найбільш реальний шанс утриматися на ногах. Обходьте металеві кришки люків,бо вони як правило, покриті льодом. Крім того, вони можуть бути погано закріплені і перевертатися.
Не прогулюйтеся з самого краю проїжджої частини дороги. Можна впасти та вилетіти на дорогу під автомобіль.
Тримайтеся подалі від будинків – ближче до середини тротуару. Взимку, особливо в містах, дуже велику небезпеку являють собою бурульки, особливо в період танення льоду та снігу.
Небезпечними є прогулянки в ожеледицю в нетверезому стані. У стані сп’яніння травми частіше важкі, всупереч переконанню, що п’яний падає завжди вдало.
Падаючи, відразу присядьте, щоб знизити висоту. У момент падіння стисніться, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов’язково перекотіться – удар, спрямований на вас, розтягнеться і втратить свою силу при обертанні. Не тримайте руки в кишенях – це збільшує можливість не тільки падіння, але й більш важких травм, особливо переломів.
Якщо ви впали і через деякий час відчули біль у голові, суглобах, нудоту, утворилися пухлини, – терміново зверніться до лікаря в травмпункт, інакше можуть виникнути ускладнення з поганими наслідками.
Обережно – туман!
Туман - це природне явище, що досить часто спостерігається восени. Особливо густий туман накопичується у низинах, біля річок, де видимість досягає менше 100 м. В результаті різкого обмеження видимості збільшується кількість дорожньо-транспортних пригод на дорогах.
ПАМ'ЯТАЙТЕ: ваша увага і обережність є гарантією безпеки руху. Вибирайте швидкісний режим, який забезпечував би своєчасне гальмування перед перешкодою, яка з'явилася зненацька; мокре дорожнє покриття збільшує гальмівний шлях автотранспорту. Під час руху в колоні збільшіть дистанцію між автомобілями - не менше 50 м; користуйтесь протитуманними фарами; уважно слідкуйте за сигналами автомобілів, що рухаються попереду; не допускайте різкого гальмування без особливих на те причин; при неможливості руху, плавно гальмуючи, займіть місце на узбіччі. БУДЬТЕ УВАЖНІ ТА ОБЕРЕЖНІ В ДОРОЗІ!
ПАМ’ЯТКА
для мешканців Дніпропетровської області про порядок оповіщення у разі виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та воєнного характеру, а також укриття в захисних спорудах
ОПОВІЩЕННЯ
Головний засіб оповіщення населення про дії при виникненні надзвичайних ситуацій — це передача повідомлення по мережі провідного мовлення (через квартири і зовнішні гучномовці), а також через мережі радіомовних станцій і телебачення, пересувні автомобілі, оснащені гучномовцями.
Для того, щоб привернути уваги населення в екстремальних випадках включаються сирени та інші сигнальні засоби.ЗАПАМЯТАЙТЕ! СИРЕНА ТА УРИВИСТІ ГУДКИ ІНШИХ СИГНАЛЬНИХ ЗАСОБІВ ОЗНАЧАЮТЬ СИГНАЛ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ - „УВАГА ВСІМ!”. Після подачі звукових сигналів (сирени, гудки тощо) передається мовна інформація про надзвичайну ситуацію. Почувши такий сигнал, негайно увімкніть радіоприймач або телевізор і уважно прослухайте повідомлення центральних та місцевих органів влади з питань цивільного захисту.
Прослухавши інформацію кожен громадянин повинен діяти без паніки і метушні згідно з отриманими інструкціями. ПОВІДОМЛЕННЯ ВКЛЮЧАЄ: інформацію про надзвичайну ситуацію, місце і час її виникнення, територію (райони, масиви, вулиці, будинки тощо), яка потрапляє в зону ураження, порядок дій населення, що знаходиться на даній території, іншу важливу інформацію.
КОЖНИЙ ГРОМАДЯНИН, який знаходиться на роботі, повинен виконувати всі розпорядження керівника цивільного захисту суб’єкта господарської діяльності відповідно до плану цивільного захисту, а також приймати участь у проведенні аварійно-рятувальних робіт у складі формувань або за вказівками органів управління цивільного захисту.
ЯКЩО ГРОМАДЯНИН ЗНАХОДИТЬСЯ ВДОМА, при виникненні надзвичайних ситуацій* він повинен: тримати вдома постійно включеними радіоприймач та телевізор щоб
мати можливість своєчасно почути розпорядження центральних та місцевих органів виконавчої влади з питань цивільного захисту; повідомити про отриману інформацію сусідів; постійно тримати при собі засоби індивідуального захисту, а також медичну аптечку, документи (паспорт, військовий квиток, документи про освіту, свідоцтво про народження дітей, пенсійне посвідчення, трудову книжку та інше), гроші, засоби зв’язку, предмети особистої гігієни, запас їжі та води; провести у квартирі (домі) протипожежні профілактичні заходи (виключити газ, водопостачання, електропостачання та інше), підвищити захисні властивості квартири: зачинити вікна, ущільнити їх; мати інформацію про місце найближчого укриття (підвальне приміщення, паркінг тощо).
ЯКЩО СИГНАЛ ЗАСТАВ ВАС У ТРАНСПОРТІ, ГРОМАДСЬКОМУ МІСЦІ (магазині, театрі, на ринку тощо) уважно прослухайте повідомлення і дійте відповідно до отриманих інструкцій. АДРЕСУ НАЙБЛИЖЧОГО УКРИТТЯ ВИ МОЖЕТЕ УТОЧНИТИ У ЖИТЛОВО-ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ КОНТОРАХ ЗА МІСЦЕМ ПРОЖИВАННЯ.
Начальник управління цивільного
захисту облдержадміністрації Василь ПРОХОРЕНКО.
ПАМЯТАЙТЕ ПРО БЕЗПЕКУ КОРОНАВІРУСУ НА ВИБОРЧІЙ ДІЛЬНИЦІ
У зв’язку з поширенням і Україні захворювання, викликаного СОVID-19 та з метою недопущення поширення коронавірусу на території Дніпропетровської області під час проведення 25 жовтня 2020 р. виборів обласної та місцевих рад необхідно забезпечити протиепідемічні заходи щодо запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби, спричинений коронавірусом.
Відповідальність за протиепідемічні заходи в приміщенні покладається на голів виборчих комісій, які зобов’язані:
- забезпечити проведення дезінфекції приміщень виборчої дільниці;
- для дезінфекції приміщень рекомендовано використовувати дезінфікуючі засоби, які внесені до реєстру дезінфекційних засобів та дозволені до використання в Україні;
- необхідно обирати такі засоби, які забезпечують якісну дезінфекцію при невисокій концентрації розчину, короткому часу експозиції, не псувало поверхонь приміщень та не мали б неприємного запаху;
- необхідно чітко дотримуватись графіку проведення робіт по дезінфекції приміщень;
- забезпечити дільницю антисептиками та засобами дезінфекції;
- забезпечити на виборчій дільниці правил респіраторної гігієни, а саме: дотримання дистанцію меж відвідувачами в 1-1,5м;
- уникати скупчення людей;
- заради особистої безпеки та тих, хто поруч потрібно носити маску. Вона допоможе запобігти можливому інфікуванню. Захисну маску потрібно міняти кожні 3-4 години, тому необхідно забезпечити запас засобів захисту для членів виборчої комісії на дільниці;
- обов’язковий температурний скринінг для учасників виборчого процесу.
Своєчасні заходи та суворий карантин допоможуть нам стримати поширення вірусу. Дотримуватись умов карантину – це відповідальність кожного.
Головний спеціаліст сектору з питань
НС, мобілізаційної та оборонної роботи Євген ЄВДОКИМЕНКО.
Майстер виробничого навчання
Нікопольських територіальних курсів
цивільного захисту та безпеки
життєдіяльності (Ш категорії) Олена ТІЗІК.
ПОМИЛЯЮТЬСЯ Й ДОСВІДЧЕНІ
Останнім часом в Україні почастішали випадки отруєння грибами. Необхідно правильно підготувати гриби до споживання. Багато пацієнтів стверджують, що варили гриби довго. Однак важливо не тривале варіння, а декілька разів зливати відвар, бо він є найнебезпечнішим, а лише після того продовжити готувати страви.
Симптоми грибного отруєння різні:
- характерні ознаки отруєння – нудота, блювота, біль у животі, розлад шлунка, підвищення температури тіла – з’являються через 30-60 хвилин після вживання неякісних страв;
- найбільш отруйними є токсини блідої поганки, мухоморів білого і смердючого і деяких інших грибів;
- запаморочення, нудота, сильна спрага, судоми, посиніння губ, нігтів, похолодіння рук та ніг – все це виникає, коли отруйні речовини досягнуть мозку;
- найбільше насторожує медиків те, що постійно серед отруєних грибами хворих є діти.
Також слід пам’ятати, що страви з грибів важкі для перетравлення. Їх не повинні вживати діти, люди з захворюваннями шлунково-кишкового тракту, печінки чи з хронічними захворюваннями інших внутрішніх органів; найкраще відмовтеся від споживання дикорослих грибів як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх у магазинах; не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах.
Ніякого самолікування! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння. Щоб не отруїтися грибами, краще від них відмовитись взагалі.
Головний спеціаліст сектору з питань
НС, мобілізаційної та оборонної роботи Євген ЄВДОКИМЕНКО.
Майстер виробничого навчання
Нікопольських територіальних курсів
цивільного захисту та безпеки
життєдіяльності (Ш категорії) Ірина КОЛБАСОВА.
ЩОБ НЕ СТАЛОСЯ ПОЖЕЖ
Восени починаютьсягосподарські роботи – люди прибирають присадибні ділянки і подвір’я, спалюють сміття. Через це з’являється небезпека виникнення пожеж, адже залишене без нагляду вогнище, навіть при невеликому вітрі, може накоїти багато лиха. Інколи сухі гілки та листя господарі ще й поливають бензином чи іншими легкозаймистими речовинами, через що вогонь миттєво охоплює купи сміття. Мало хто замислюється про небезпеку спалювання сухотрав’я і про те, що полум’я миттєво може стати «господарем» в оселі. Щоб не трапилося лиха, дотримуйтесь простих правил пожежної безпеки:
- будьте обережні в поводженні з відкритим вогнем;
- не залишайте без нагляду розпалені вогнища;
- не розводьте багаття у безпосередній близькості до будинків чи господарських споруд;
- навіть при невеликих поривах вітру краще відмовитися від розпалювання вогнища;
- коли залишаєте місце відпочинку, обов’язково заливайте вогнище водою чи засипайте
піском;
- після виходу із осередку пожежі повідомте місцеву адміністрацію та пожежну службу
про місце, розміри та характер пожежі.
Підносячи сірника до купи зі сміттям наші громадяни чомусь не беруть уваги, що такі безконтрольні спалювання можуть призвести не лише до погорілих будинків та нажитого роками майна, але й завдання шкоди здоров’ю або навіть призвести до смерті.
Головний спеціаліст сектору з питань
НС, мобілізаційної та оборонної роботи Євген ЄВДОКИМЕНКО.
Майстер виробничого навчання
Нікопольських територіальних курсів
цивільного захисту та безпеки
життєдіяльності (Ш категорії) Олена ТІЗІК.
До уваги мешканців та гостей Дніпропетровської області!
30 вересня 2020 року о 13 годині 55 хвилин буде проведена перевірка централізованої системи оповіщення населення із включенням електросирен та передачею мовного повідомлення в ефірних засобах масової інформації. Почувши сирену, зберігайте спокій – вашому життю та здоров’ю нічого не загрожує! Ввімкніть радіо або телевізор, уважно прослухайте мовне повідомлення сигналу „Увага всім” і дійте відповідно з отриманою інформацією. Сповістіть про це сусідів, особливо людей похилого віку. Громадяни! Будьте уважні до повідомлень і сигналів цивільного захисту.
Це врятує ваше життя, життя ваших близьких та рідних, збереже здоров’я та майно.
Бігучий рядок
30 вересня 2020 року управлінням цивільного захисту облдержадміністрації проводиться перевірка системи оповіщення. О 13 годині 55 хвилин будуть включені сирени. Після звучання сирен прослухайте мовну інформацію по телерадіоканалах (облдержадміністрація).
ПАМ’ЯТКА
для мешканців Дніпропетровської області про порядок оповіщення у разі виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та воєнного характеру, а також укриття в захисних спорудах
ОПОВІЩЕННЯ
Головний засіб оповіщення населення про дії при виникненні надзвичайних ситуацій – це передача повідомлення по мережі провідного мовлення (через квартири і зовнішні гучномовці), а також через мережі радіомовних станцій і телебачення, пересувні автомобілі, оснащені гучномовцями. Для того, щоб привернути уваги населення в екстремальних випадках включаються сирени та інші сигнальні засоби. ЗАПАМЯТАЙТЕ! СИРЕНА ТА УРИВИСТІ ГУДКИ ІНШИХ СИГНАЛЬНИХ ЗАСОБІВ ОЗНАЧАЮТЬ СИГНАЛ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ – „УВАГА ВСІМ!”. Після подачі звукових сигналів (сирени, гудки тощо) передається мовна інформація про надзвичайну ситуацію.
Почувши такий сигнал, негайно увімкніть радіоприймач або телевізор і уважно прослухайте повідомлення центральних та місцевих органів влади з питань цивільного захисту.
Прослухавши інформацію кожен громадянин повинен діяти без паніки і метушні згідно з отриманими інструкціями. ПОВІДОМЛЕННЯ ВКЛЮЧАЄ: інформацію про надзвичайну ситуацію, місце і час її виникнення, територію (райони, масиви, вулиці, будинки тощо), яка потрапляє в зону ураження, порядок дій населення, що знаходиться на даній території, іншу важливу інформацію.
КОЖНИЙ ГРОМАДЯНИН, який знаходиться на роботі, повинен виконувати всі розпорядження керівника цивільного захисту суб’єкта господарської діяльності відповідно до плану цивільного захисту, а також приймати участь у проведенні аварійно-рятувальних робіт у складі формувань або за вказівками органів управління цивільного захисту.
ЯКЩО ГРОМАДЯНИН ЗНАХОДИТЬСЯ ВДОМА, при виникненні надзвичайних ситуацій, він повинен:
тримати вдома постійно включеними радіоприймач та телевізор щоб мати можливість своєчасно почути розпорядження центральних та місцевих органів виконавчої влади з питань цивільного захисту;
повідомити про отриману інформацію сусідів;
постійно тримати при собі засоби індивідуального захисту, а також медичну аптечку, документи (паспорт, військовий квиток, документи про освіту, свідоцтво про народження дітей, пенсійне посвідчення, трудову книжку та інше), гроші, засоби зв’язку, предмети особистої гігієни, запас їжі та води;
провести у квартирі (домі) протипожежні профілактичні заходи (виключити газ, водопостачання, електропостачання та інше), підвищити захисні властивості квартири: зачинити вікна, ущільнити їх;
мати інформацію про місце найближчого укриття (підвальне приміщення, паркінг тощо).
ЯКЩО СИГНАЛ ЗАСТАВ ВАС У ТРАНСПОРТІ, ГРОМАДСЬКОМУ МІСЦІ (магазині, театрі, на ринку тощо) уважно прослухайте повідомлення і дійте відповідно до отриманих інструкцій.
АДРЕСУ НАЙБЛИЖЧОГО УКРИТТЯ ВИ МОЖЕТЕ УТОЧНИТИ У ЖИТЛОВО-ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ КОНТОРАХ ЗА МІСЦЕМ ПРОЖИВАННЯ
Начальник управління цивільного
захисту облдержадміністрації Василь ПРОХОРЕНКО.
ДИТЯЧІ АТРАКЦІОНИ – ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ
Відвідування дитячого майданчика – це завжди яскрава подія. Зробіть все можливе, щоб свято не було затьмарене.
- вибирайте зручний одяг для дитячого майданчика. Він не повинен сковувати рухи і малюку в ньому має бути комфортно;
- взуття повинно добре триматися на ніжці, щоб під час катання не злетіло;
- зберіть довге волосся доньки у пучок і добре закріпіть. Так дитині буде зручніше, а ви будете впевнені, що волосся ні за що не зачепиться;
- не випускайте малюка з поля зору;
- перед катанням поясніть малюку, що треба сидіти спокійно, не розмахувати руками;
- перед тим , як іти на карусель, не перегодовуйте дитину важкою та жирною їжею.
Дитині може стати погано під час катання.
Головний спеціаліст сектору з
питань НС, мобілізаційної та
оборонної роботи Євген Євдокименко
Майстер виробничого навчання
Нікопольських територіальних курсів
цивільного захисту та безпеки
життєдіяльності (Ш категорії) Олена ТІЗІК
ДІЇ НАСЕЛЕННЯ У РАЗІ ЗАХОПЛЕННЯ В ЗАРУЧНИКИ (В ТРАНСПОРТІ, БУДІВЛІ)
У разі захоплення в заручники рекомендується:
- своїми діями не провокувати терористів на насильницькі дії (уникати різких рухів, шуму тощо);
- не чинити опір озброєним терористам, якщо вимагають віддати особисті речі – негайно віддати;
- не піддаватися на провокаційні дії терористів;
- бути уважними, запам’ятати прикмети злочинців (риси їх облич, одяг, імена, клички, можливі шрами і татуювання, особливості мови і манери поведінки, тематику їх розмов);
- бути готовим до складнощів (відсутність свободи руху, їжі, води тощо);
- почувши стрільбу та вибухи ( у разі штурму), негайно лягти на підлогу обличчям вниз, поклавши руки долонями на потилицю, і не рухатися;
- у жодному випадку не бігти назустріч співробітникам правоохоронних органів або від них, оскільки вони можуть прийняти вас за злочинця;
- по можливості триматися як можна далі від дверей та вікон.
Головний спеціаліст сектору з
питань НС, мобілізаційної та
оборонної роботи Євген Євдокименко
Майстер виробничого навчання
Нікопольських територіальних курсів
цивільного захисту та безпеки
життєдіяльності (Ш категорії) Ірина КОЛБАСОВА
ЛЮДИНА З РУШНИЦЕЮ
Безпека на полюванні – перш за все! На радість мисливцям відкрився полювальний сезон 2020 року. Що потрібно знати аби ця радість не стала великою бідою. Категорично заборонено:
- спрямувати зброю на людину чи домашніх тварин, навіть якщо вона не заряджена;
- здійснювати стрілянину без потреби;
- під час зарядження і розрядження зброї дуло її повинно бути направлене догори або до землі;
- ніколи не тримайте зброю дулом до себе під час виходу з човна, машини, інших видів транспорту;
- особливої обережності мисливець має дотримуватись при стрільбі в заростях;
- забороняється стріляти «на шум», по цілі, яку нечітко видно (під час туману, при сильному снігопаді, в сутінках, проти сонця та ін..);
- при колективному полюванні кожен мисливець повинен знати умови даного
полювання, суворо дотримуватись правил безпеки при поводженні зі зброєю;
- категорично забороняється перед полюванням і під час полювання вживати спиртні напої! Мисливець у нетверезому стані – злочинець.
Пам’ятайте! Життя – найцінніша річ. Тому не нехтуйте правилами техніки безпеки при поводженні з мисливською зброєю.
Головний спеціаліст сектору з
питань НС, мобілізаційної та
оборонної роботи Євген Євдокименко
Майстер виробничого навчання
Нікопольських територіальних курсів
цивільного захисту та безпеки
життєдіяльності (Ш категорії) Олена ТІЗІК
|
|||
Сонячний удар - різновид теплового удару, що виникає в випадку локального перегрівання голови під прямимсонячнимпромінням. Розвиткусонячного удару сприяє загальне перегрівання організму під час спеки в літню погоду.
|
Ось список симптомів при сонячному ударі:
Тому слід дотримуватися правил безпеки:
|
ЯК ЗАПОБІГТИ ОТРУЄННЮ
З метою застереження громадян від захворювань на гострі кишкові інфекції у літній період:
- не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук приватних осіб;
- не споживати продукти та напої протермінованого зберігання;
- не вживати в їжу незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини;
- не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих
джерел водопостачання (рік, озер, підземних джерел). Для пиття і приготування їжі
використовувати воду питну бутильовану або з централізованих джерел
водопостачання.
При купівлі харчових продуктів та напоїв необхідно обов’язково звертати увагу на терміни та умови зберігання продуктів харчування. Зберігати продукти харчування тільки відповідно до зазначених на упаковці способу та терміну. У подорож не брати продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кондитерські, що потребують охолодження при зберіганні. При харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж) уникати контакту продуктів з грунтом та піском. У випадку виникнення перших ознак кишкового захворювання, терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Не займатись самолікуванням! При груповому відпочинку хворого бажано тимчасово ізолювати від колективу. При тяжкому стані хворого негайно викликати «швидку допомогу». БЕРЕЖІТЬ СВОЄ ЗДОРОВ’Я!
Головний спеціаліст сектору з
питань НС, мобілізаційної та
оборонної роботи Є. Євдокименко.
Майстер виробничого навчання
Нікопольських територіальних
курсів цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності (Ш категорії) Олена ТІЗІ
|
ЩО РОБИТИ ПРИ ПЕРЕГРІВАННЯХ?
|
УНИКНУТИ СОНЯЧНОГО УДАРУ ДУЖЕ ПРОСТО:
|
|
НЕБЕЗПЕЧНА КРАСА
Прийшло довгоочікуване літо. Напевно, у багатьох українців першою у списку плану на літо стоїть відпустка на морському узбережжі. «Вода, пляж і шоколадна засмага» - девіз мільйонів людей в усьому світі. Шоколадна засмага , яку так полюбляють мільйони людей, насправді є захисною реакцією організму на сонце. Проте така улюблена багатьма втіха, може погано закінчитися. Лікарі всього світу не втомлюються попереджати: сонце може стати причиною не лише передчасного старіння, а й страшної хвороби – раку шкіри. Небезпека підстерігає і тих, хто обирає для відпочинку власну дачу. Спеціалісти вважають, що ризик «сонячного передозування» вищий якраз під час занять своїми справами, а не на пляжі. Захоплені роботою, люди не розуміють, що перебувають під променями сонця і не вживають захисних заходів. Отже, сонце може бути другом, якщо правильно використовувати його дари. Головне, як і в усьому – знати міру і пам’ятати та виконувати елементарні правила сонячної безпеки.
Приймати сонячні ванни потрібно до 11 або після 16 години, дозовано. Після купання не можна чекати доки вода на тілі висохне на сонці, потрібно одразу ж обтертися рушником. Краплі на тілі діють як лінзи, збільшуючи опромінення сонцем. А якщо крапля виявиться на родимці, може спрацювати механізм запуску злоякісного процесу. Обережне поводження з сонцем принесе вам здоров’я і вбереже від хвороб. Пам’ятайте, що профілактика – найкраще лікування. Проте, якщо трапилася проблема зі здоров’ям, не зволікайте, а зверніться за порадою до кваліфікованого спеціаліста. Приємного всім вам відпочинку та гарної засмаги!
Головний спеціаліст сектору з
питань НС, мобілізаційної та
оборонної роботи Євген Євдокименко
Майстер виробничого навчання
Нікопольських територіальних
курсів цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності (Ш категорії) Ірина КОЛБАСОВА
Не забувайте про пожежну безпеку!
Слід пам’ятати, що причиною лісової пожежі може стати необережно кинутий сірник або недопалок. А також відповідально ставитися до багать:
ніколи не залишати вогнище без догляду;
місце для багаття має бути обкопаним навколо;
перед тим як піти, вогонь необхідно старанно загасити.
Пам’ятайте, вогнища можна розпалювати тільки в місцях, де відсутній хвойний молодняк!
Лісова пожежа не лише шкодить довкіллю – губить усе живе і ставить під загрозу ваше життя. Будьте обережні, відпочиваючи на природі!
Телефон рятувальної служби 101
Будьте обережні під час святкування Івана Купала!
На Івана Купала особливу роль відведено воді - багато народних гулянь проходять поблизу водних об’єктів, люди купаються у відкритих водоймищах. Саме тому управління цивільного захисту облдержадміністрації нагадує правила поведінки на водоймах.
Купатися слід лише в місцях для цього пристосованих, тобто обладнаних усім необхідним для безпечного відпочинку а, в разі необхідності, надання рятувальної чи медичної допомоги.
Під час відпочинку на водних об’єктах, необхідно знати елементарні норми поведінки і беззаперечно їх виконувати:
не заходьте у воду в стані алкогольного сп’яніння;
не запливайте за буї, відчувши втому перепочиньте: переверніться на спину і підтримуйте себе на плаву легкими рухами рук;
потрапивши в течію не слід з нею боротися: пливіть вниз по течії під невеликим кутом, поступово наближаючись до берега;
не губіться потрапивши у водоверть: наберіть побільше кисню в легені, якомога глибше пірнайте і потужним ривком спробуйте випірнути убік;
не допускайте грубих ігор під час купання;
не залишайте дітей без догляду;
обережно плавайте на надувних виробах: вітром чи течією їх може віднести далеко від берега.
Порушення цих правил залишаються головною причиною загибелі людей на воді. Щороку у світі тоне величезна кількість людей. Багато дорослих тоне в стані сп’яніння.
Втім, називають і іншу головну причину загибелі у воді: спочатку самовпевненість, а потім страх. Причому відомо, що і від того, і від іншого часто рятують знання елементарних правил поведінки на воді.
І пам’ятайте: паніка – головна причина усіх бід: не метушіться, а заспокойтеся і подумайте яким чином підвищити плавучість плавзасобу, що зробити аби більш впевнено триматися на воді.
Телефон рятувальної служби 101
ІДУ НА ГРОЗУ… ПАМЯТАЮЧИ ПРО НЕБЕЗПЕКУ
Ураження блискавкою досить рідкісне явище. За даними статистики, у світі щороку від її удару гине близько трьох тисяч людей. Ураженню блискавкою можна запобігти, дотримуючись правил безпеки. Ці правила дуже прості, але від їх виконання залежить життя:
- якщо ви опинилися в грозу на відкритій місцевості і не маєте можливості сховатися в будівлі або машині, то відходите подалі від дерев і високих будівель;
- не ховайтеся у невеликих спорудах, хатинах, будинках, наметах, тим більше серед острівців дерев. Не можна бігти;
- якщо вас двоє, троє чи більше – не скупчуйтеся в укритті разом, а ховайтеся поодинці, бо розряд, як відомо, перебігає через контакт людських тіл;
- під час грози припиніть прогулянку на велосипеді;
- не можна купатися під час грози, але якщо гроза застала під час купання, то до берега добирайтесь повільно, спокійно, не розмахуючи руками;
- якщо гроза застала вас в автомобілі, не залишайте його, при цьому зачиніть вікна й опустіть антену радіоприймача;
- при зустрічі з куле видною блискавкою слід зберігати спокій і не рухатись. Не потрібно наближатися до неї, торкатися її чим-небудь, оскільки може статися вибух. Не слід тікати від куле видної блискавки. Якщо ви поводитиметесь спокійно, через деякий час
блискавка відлетить. Бережіть своє життя під час негоди!
ЯКЩО КУПАТИСЯ - ТО БЕЗПЕЧНО!
Купаючись в морі або в річці, треба бути обережними та дотримуватись правил безпеки поведінки на воді:
- купатися краще вранці або ввечері, щоб не було перегрівання. При переохолодженні можуть виникнути судоми, припинитися дихання, статися непритомність;
- плавати ліпше не більше 20 хвилин, і цей час збільшувати поступово. Краще купатися кілька разів по 15-20 хвилин, а в перервах пограти в рухливі ігри;
- не входити, не пірнати у воду після тривалого перебування на сонці, бо у воді може статися різке рефлекторне скорочення м’язів, що спричиняє припиненню дихання;
- не запливайте далеко, особливо за буї, тому що можна не розрахувати своїх сил;
- дуже обережно плавайте на надувних матрацах, автомобільних камерах і надувних іграшках. Вітром або плином їх може віднести дуже далеко від берега, а хвилею –захлеснути, із них може вийти повітря. І вони втратять плавучість;
- плавати треба тільки вздовж берега та обов’язково під постійним наглядом, щоб вчасно могла прийти допомога. Та пам’ятайте: купатися на стихійних пляжах суворо заборонено! Навчайте своїх дітей правилам безпеки і не залишайте малих без догляду!
До уваги мешканців та гостей
Дніпропетровської області!
24 червня 2020 року о 13 годині 55 хвилин буде проведена перевірка централізованої системи оповіщення населення із включенням електросирен та передачею мовного повідомлення в ефірних засобах масової інформації. Почувши сирену, зберігайте спокій – вашому життю та здоров’ю нічого не загрожує! Ввімкніть радіо або телевізор, уважно прослухайте мовне повідомлення сигналу „Увага всім” і дійте відповідно з отриманою інформацією. Сповістіть про це сусідів, особливо людей похилого віку. Громадяни! Будьте уважні до повідомлень і сигналів цивільного захисту. Це врятує ваше життя, життя ваших близьких та рідних, збереже здоров’я та майно.
Управління цивільного захисту облдержадміністрації
ПАМ’ЯТКА для мешканців Дніпропетровської області про порядок оповіщення у разі виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та воєнного характеру, а також укриття в захисних спорудах
ОПОВІЩЕННЯ
Головний засіб оповіщення населення про дії при виникненні надзвичайних ситуацій – це передача повідомлення по мережі провідного мовлення (через квартири і зовнішні гучномовці), а також через мережі радіомовних станцій і телебачення, пересувні автомобілі, оснащені гучномовцями. Для того, щоб привернути уваги населення в екстремальних випадках включаються сирени та інші сигнальні засоби. ЗАПАМЯТАЙТЕ! СИРЕНА ТА УРИВИСТІ ГУДКИ ІНШИХ СИГНАЛЬНИХ ЗАСОБІВ ОЗНАЧАЮТЬ СИГНАЛ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ – „УВАГА ВСІМ!”. Після подачі звукових сигналів (сирени, гудки тощо) передається мовна інформація про надзвичайну ситуацію. Почувши такий сигнал, негайно увімкніть радіоприймач або телевізор і уважно прослухайте повідомлення центральних та місцевих органів влади з питань цивільного захисту. Прослухавши інформацію кожен громадянин повинен діяти без паніки і метушні згідно з отриманими інструкціями. ПОВІДОМЛЕННЯ ВКЛЮЧАЄ: інформацію про надзвичайну ситуацію, місце і час її виникнення, територію (райони, масиви, вулиці, будинки тощо), яка потрапляє в зону ураження, порядок дій населення, що знаходиться на даній території, іншу важливу інформацію. КОЖНИЙ ГРОМАДЯНИН, який знаходиться на роботі, повинен виконувати всі розпорядження керівника цивільного захисту суб’єкта господарської діяльності відповідно до плану цивільного захисту, а також приймати участь у проведенні аварійно-рятувальних робіт у складі формувань або за вказівками органів управління цивільного захисту. ЯКЩО ГРОМАДЯНИН ЗНАХОДИТЬСЯ ВДОМА, при виникненні надзвичайних ситуацій, він повинен: тримати вдома постійно включеними радіоприймач та телевізор щоб мати можливість своєчасно почути розпорядження центральних та місцевих органів виконавчої влади з питань цивільного захисту; повідомити про отриману інформацію сусідів;
постійно тримати при собі засоби індивідуального захисту, а також медичну аптечку, документи (паспорт, військовий квиток, документи про освіту, свідоцтво про народження дітей, пенсійне посвідчення, трудову книжку та інше), гроші, засоби зв’язку, предмети особистої гігієни, запас їжі та води; провести у квартирі (домі) протипожежні профілактичні заходи (виключити газ, водопостачання, електропостачання та інше), підвищити захисні властивості квартири: зачинити вікна, ущільнити їх; мати інформацію про місце найближчого укриття (підвальне приміщення, паркінг тощо). ЯКЩО СИГНАЛ ЗАСТАВ ВАС У ТРАНСПОРТІ, ГРОМАДСЬКОМУ МІСЦІ (магазині, театрі, на ринку тощо) уважно прослухайте повідомлення і дійте відповідно до отриманих інструкцій. АДРЕСУ НАЙБЛИЖЧОГО УКРИТТЯ ВИ МОЖЕТЕ УТОЧНИТИ У ЖИТЛОВО-ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ КОНТОРАХ ЗА МІСЦЕМ ПРОЖИВАННЯ
Начальник управління цивільного
захисту облдержадміністрації Василь ПРОХОРЕНКО.
Обережно – лісова пожежа!
За даними статистики, до 90% лісових пожеж виникають через недотримання правил пожежної безпеки. Правила поведінки з вогнем:
- вогнища можна розпалювати тільки в місцях, де відсутній хвойний молодняк;
- якщо ви розводите вогнище - місце, де воно буде необхідно обкопати навколо, а коли вже збираєтесь піти, вогонь необхідно старанно загасити за допомогою піску, або води;
- потрібно слідкувати, щоб не було розлітання іскор від вогнища;
- забороняється кидати незагашеними недопалки чи сірники, це може призвести до жахливих наслідків.
Якщо в лісі виникла пожежа
Найпоширеніший засіб її гасіння – нахльостування полум’я віником з гілок листяних дерев. Потрібно рухатись по вогнищу і наносити удари всклизь, начебто замітаючи полум’я вбік, на вигорівшу площу. Збивши основне вогнище, при наступному ударі по цьому місцю, віник затримують, прижимаючи до палаючої кромки і повертають, що дає охолонути
горючим матеріалам. Також, для гасіння лісових пожеж використовують спосіб, при якому закидають кромки пожежі рихлим ґрунтом, яке викопують штиковими лопатами. Для цього ґрунт, який
забирається лопатою поблизу кромки пожежі, кидають вдовж неї. Ґрунт попадає на горючі матеріали, охолоджує їх та ізолює від повітря. При гасінні спочатку збивають полум’я, а потім, зупинивши пожежу, насипають на кромку шар ґрунту товщиною 6-8 см. Якщо поблизу є водоймище – вогонь заливають водою. При цьому починають наступ на вогонь з того боку, куди він рухається, і намагаються оточити район пожежі з усіх боків. Опинившись в зоні лісової пожежі слід дотримуватися наступних правил: не тікайте від полум’я, а долайте крайку вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом; з небезпечної зони, до якої наближається полум’я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму розповсюдження вогню; дихайте повітрям, що знаходиться низько над поверхнею землі - воно менш задимлене; рот і ніс прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини, по можливості змоченої; будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися та травмувати; під час гасіння пожежі, не відходьте далеко від доріг та просік, не випускайте з уваги інших учасників гасіння. у місцях торф’яних пожеж пересувайтеся, по можливості, перевіряючи палицею глибину слою, що вигорів; після виходу із осередку пожежі повідомте місцеву адміністрацію та пожежну службу. У разі необхідності телефонуйте 101.
Комахи – маленькі, але небезпечні
Комахи, особливо кровососні, є носіями збудників інфекційних хвороб, небезпечних для людей, тварин або рослин. Заразитися можуть:
- люди, свійські тварини і птиця, дикі звірі і птахи, місцевість, водойоми, колодязі, резервуари з питною водою, продукти харчування, тваринницькі приміщення, пасовища і житлові приміщення.
Для запобігання укусів комах слід застосувати засоби відлякування. Це можуть бути:
- хімічні засоби, що продаються в аптеках та у магазинах господарчих товарів;
- під час роботи на городі або відпочинку на природі добре запалити димове вогнище, яке також відганяє комах.
У наших лісах, паркових зонах, особливо наприкінці весни – на початку літа, слід остерігатися кліщів. Деякі з них є носіями небезпечних хвороб. На щастя, жоден кліщ не здатний проникнути крізь одяг з цупкої тканини. Після прогулянки треба зняти одяг, ретельно витрусити його і уважно оглянути своє тіло. Якщо кліщ неглибоко проник під шкіру, його можна видалити в такий спосіб:
- уражене місце змастити олією, вазеліном чи гасом. Масляниста рідина
перекриє комасі доступ повітря, і кліщ через деякий час загине або спробує
вилізти;
- якщо кліщ сам не відчипився, візьміть його пінцетом чи пальцями, обгорнутими марлею, і повільно викручуйте. Давити чи різко висмикувати кліща не можна, щоб у шкірі не залишилася його голова. Ранку слід продезінфікувати йодом чи зеленкою.
Перша допомога при укусах:
- численні укуси бджіл або ос також можуть бути небезпечними для людини.
Після укусу можливі підвищення температури тіла, різкий біль голови або навіть судоми та непритомність. Як перший засіб допомогти при вищезазначених симптомах рекомендується холодний компрес на голову, дати випити одну-дві таблетки димедролу чи діазапіну та якнайшвидше викликати лікаря. При укусі бджоли обов`язково видалити жало. Йдучи на природу, подбайте про захист від агресивних комах.
Головний спеціаліст сектору з питань НС,
мобілізаційної та оборонної роботи Євген ЄВДОКИМЕНКО.
Майстер виробничого навчання
Нікопольських територіальних
курсів ЦЗ та БЖД (Ш категорії) Олена ТІЗІК.
ЗМІНИ,
що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України
від 11 березня 2020 р. № 211
- Доповнити постанову пунктами 31 і 32 такого змісту:
“31. Установити, що особи, які мали контакт з хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, або хворіють на зазначену хворобу та не потребують госпіталізації, є особами, що потребують самоізоляції.
Лікуючий лікар хворого на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, самостійно визначає строк самоізоляції хворого та осіб, які потребують самоізоляції внаслідок контакту з хворим, на підставі галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я.
Особи, які потребують самоізоляції, зобов’язані утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими спільно проживають, відвідування громадських місць. Дозволяється відвідування у невідкладних випадках місць торгівлі продуктами харчування, засобами гігієни, лікарськими засобами, виробами медичного призначення та закладів охорони здоров’я за умови використання засобів індивідуального захисту та дотримання відстані не менш як 1,5 метра.
- 32. Особи, що відвідували країни/регіони із місцевою передачею вірусу в громаді (крім водіїв та обслуговуючого персоналу вантажних транспортних засобів, членів екіпажів повітряних і морських, річкових суден, членів поїзних і локомотивних бригад, якщо немає підстав вважати, що вони були в контакті з особою, хворою на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2), вважаються такими, що мали контакт з хворим на зазначену хворобу, і підлягають обов’язковій обсервації (ізоляції) протягом 14 днів після перетину державного кордону у спеціалізованих закладах, які визначаються Київською міською, обласними державними адміністраціями.”.
- Доповнити постанову пунктами 7 і 8 такого змісту:
“7. Обласним, Київській міській державним адміністраціям забезпечити облаштування спеціалізованих закладів для організації обсервації (ізоляції), транспортування до них осіб, що потребують обсервації (ізоляції), медичне спостереження за ними.
- Міністерству цифрової трансформації до 5 квітня 2020 р. розробити та впровадити електронний сервіс для проведення моніторингу додержання самоізоляції та/або обсервації особами, зазначеними у пунктах 31 і 32 цієї постанови.
Порядок інформаційної взаємодії Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ, інформаційних систем Міністерства охорони здоров’я та Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я, які мають необхідні для проведення зазначеного моніторингу дані, встановлюється Міністерством цифрової трансформації та держателем відповідної інформаційної системи.”.
МІТИНГИ І ДЕМОНСТРАЦІЇ - ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО!
Мітинги і демонстрації давно вже стали частиною нашого життя. Останніми роками ми вже не зливаємося «в єдиному пориві», оскільки наші душі вимагають різного. Дискусії, плюралізм підсилюють загострення політичних пристрастей, і мітинг або демонстрація часто перетворюються на екстремальний захід. При цьому страждають абсолютно непричетні до такого дійства люди.
Що робити, якщо ви випадково опинилися на якомусь мітингу чи демонстрації?
- постарайтеся не привертати до себе уваги оточуючих, висловлюючи вголос свою негативну думку про те, що відбувається;
- не наступайте на підозрілі пакети;
- уникайте під час масових заворушень паркування машин на головних вулицях, щоб її не перевернули або не спалили;
- не прагніть потрапити ближче до мікрофона або трибуни: скраю натовпу знаходитися безпечніше, і відносини між людьми там складаються кращі;
- у разі, якщо вас затримали, не намагайтеся на місці доводити, що опинилися тут випадково. Всім своїм виглядом ви повинні виражати миролюбність і приготувати документи для перевірки;
- якщо поліція застосує сльозогінні речовини, захищайте рот і ніс хусткою, змоченою в будь-якій нетоксичній рідині. Якщо були уражені очі, треба швидко й часто моргати, щоб сльози вимили хімічні речовини. Але найнадійніше - швидко покинути місце застосування отруйливих газів.
Під час розсіювання демонстрації можлива паніка.
Пам’ятайте!В натовпі будь-яка деталь одягу є не атрибутом моди, а знаряддям убивства або ж, навпаки, засобом виживання. Тому, перш за все, позбавтеся краватки, довгого шарфа, щоб уникнути задушення. Викиньте з рук і кишень, усе, що здатне заподіяти біль вам або оточенню: колючі, ріжучі, скляні й об’ємні предмети.
- у натовпі тримайтеся міцно на ногах, уникайте падіння;
- руки повинні бути вільними, зігнутими в ліктях і притиснутими до тіла;
- впавши на землю, згорніться клубком на боці, захищаючи руками голову й перш за все потилицю, і негайно спробуйте встати.
Слід запам’ятати!
У дні соціальної напруженості або масових гулянь без особливої потреби не виходьте зайвий раз на вулицю, не шукайте пригод. Все, що ви хочете побачити, згодом покажуть по телебаченню. Кращий спосіб уникнути можливої загибелі або каліцтв у натовпі – не потрапляти в нього.
Бережіть себе!
Головний спеціаліст сектору з
питань НС, мобілізаційної та
оборонної роботи
Євген ЄВДОКИМЕНКО.
Майстер виробничого навчання
Нікопольських територіальних курсів
ЦЗ та БЖД (Ш категорії)
Ірина КОЛБАСОВА.
ВОДА - ЦЕ САМЕ ЖИТТЯ
Вода є невід’ємною частиною життя на Землі. Однак запаси питної води на нашій планеті обмежені й з кожним роком зменшуються.
Аналіз води природних джерел дозволяє визначити наявність різних речовин і мікроорганізмів. Розрізняють кілька основних видів забруднення: хімічне, радіоактивне, бактеріальне.
Хімічне забруднення – найпоширеніший вид забруднення води.
Свинець у воді має антропогенне походження. Небезпека перевищення концентрації свинцю полягає у тому, що він здатний накопичуватися в організмі й погано з нього виводиться.
У побутових умовах для зниження вмісту свинцю в питній воді рекомендувати наступне:
- для пиття й готування їжі використовуйте лише холодну воду, тому що гаряча вода більше вимиває свинець із сантехнічних арматур;
- перед тим, як набрати воду з водопровідного крана, дайте їй кілька хвилин стекти, особливо коли краном не користувалися тривалий час.
Бактеріальне забруднення виникає при потраплянні до води різного роду бактерій
вірусів.
Способи профілактики бактеріальних захворювань:
- хлор широко використовується для зневаження води від бактерій, вірусів та інших мікроорганізмів;
- у домашніх умовах – кип’ятіння води; використання побутових фільтрів.
Радіоактивне забруднення, пов’язане з підвищеним вмістом у водах природних і
штучних радіонуклідів. Радон є радіоактивним елементом, що утворюється при розпаді природного урану або радію. Радон – це безбарвний інертний газ, без запаху. Він потрапляє у воду з навколишнього середовища (грунту, гранітів, базальту, піску). Наявність радону у воді становить небезпеку й може призвести до появи злоякісних пухлин шлунка, нирок.
Способи зниження радону в питній воді:
- при кип’ятінні води або готуванні їжі значна кількість радону випаровується;
- щоденна вентиляція ванної кімнати й кухні;
- використання фільтрів на основі активованого вугілля.
Якість питної води – один із ключових факторів, що впливає на рівень здоров’я населення. Питна вода повинна бути безпечною в епідемічному відношенні, нешкідливою за хімічним складом, мати сприятливі органолептичні властивості, бути фізіологічно повноцінною й радіаційно безпечною.
Головний спеціаліст сектора з
питань НС, мобілізаційної та
оборонної роботи
Євген ЄВДОКИМЕНКО.
Майстер виробничого навчання
Нікопольських територіальних курсів
ЦЗ та БЖД (Ш категорії)
Олена ТІЗІК.
ТЕЛЕФОНИ чергових служб при виникненні надзвичайних ситуацій
ПАМ'ЯТКИ З БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ НАСЕЛЕННЯ
ДІЇ НАСЕЛЕННЯ В УМОВАХ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
Що треба робити почувши звук сирени
Споруди подвійного призначення, найпростіші укриття для населення міста Марганця
Правила поводження з небезпечними знахідками